V dnešní době existují již miliony různých kryptoměn a každý den jich vznikají další desítky tisíc. Ne všechny mají však naději na úspěch a jen nepatrný zlomek má skutečně reálný důvod existence. Čím se liší Bitcoin a ostatní altcoiny?
V roce 2009 vznikl první decentralizovaný protokol, který dokázal vyřešit tehdy neřešitelný problém. Dvojí útratu. Ve světě bank to jsou právě ony a jejich „účetní knihy“, které toto hlídají. Bitcoin ale přinesl způsob, jak to udělat bez bank, rychleji a lépe a decentralizovaně. Byl to bezesporu nevídaný úspěch a na vlnu tohoto úspěchu začaly naskakovat další kryptoměny. Tak zvané alternativní coiny zkráceně altcoiny.
Ne všechny měly stejnou ambici jako Bitcoin, tedy stát se světovým platebním systémem. Ale i takové byly. V prvních letech vznikaly velmi nadějné projekty, jako Ethereum, dodnes druhá nejhodnotnější kryptoměna s ambicí globálního počítače. Monero absolutně anonymní kryptoměna, nebo třeba Litecoin, lehčí a rychlejší varianta Bitcoinu.
S Ethereem přišel zlom
V roce 2017 přineslo Ethereum funkci, která každému umožňovala vytvořit vlastní kryptoměnu (ERC-20 standard) a to bez jakýchkoli hlubších technických znalostí. Následovala exploze nových coinů a do dnešních dní jich jen takto vzniklo přes šest set tisíc. Tvorba těchto coinů byla však relativně drahá. To však změnil v roce 2023 vznik velmi podobné technologie na Bitcoinu (Ordinals), kde se vše řádově zlevnilo a zrychlilo. Následovaly další statisíce měn během pár měsíců a když tuto technologii ještě zrychlil a zjednodušil konkurent Ethrea, Solana, dostali jsme se na dnešních 13 milionů kryptoměn.
Naprostá většina je podvod
Obrovská část z těch 16 milionů jsou meme coiny. Tedy kryptoměny, které slouží jen ke krátkodobému gamblingu. Mezi tyto coiny patří i nedávno spuštěný Trump Coin, nebo třeba žabák Pepe. Tyto coiny nemají vůbec žádnou hodnotu jsou opravdu čistou spekulací.
Poměrně malá část, řekněme tisíce kryptoměn jsou start-upy, které se snaží vydělat peníze na buzzwordů krypto, blockchain, decentralizace. Když tyto startupy prosejeme dostaneme pár desítek kryptoměn, které alespoň nejsou podvod.
Proč je bitcoin i po 16 letech na vrcholu?
Za těch 16 let přišlo mnoho altcoinů, které chtěly konkurovat bitcoinu. Ale nepodařilo se jim to. Žádný z nich se ani částečně nepřiblížil úspěchu Bitcoinu a povím vám proč. Bitcoin je totiž odlišný od všech těch milionů kryptoměn několika velmi důležitými aspekty.
- Nemá známého tvůrce – nikdo ho nevede a nikdo ho nemůže tedy ovlivňovat.
- Nemá sídlo – nelze ho tedy vypnout, ani žalovat.
- Nebyl založený kvůli zisku – téměř všechny ostatní kryptoměny byly založeny z touhy po zisku.
- Má pevnou peněžní zásobu – Bude ho jen 21 milionů a těží se postupně. Ostatní kryptoměny to tak zdaleka nemají.
- Bitcoin potřebuje obří množství energie – aby v digitálním světě mohlo vzniknout něco hodnotného, musí něco hodnotného v tom reálném světě zaniknout. A tím je elektřina.
Důvodů je mnohem víc, ale zjednodušeně takto. Pokud uvažujeme o ukládání hodnoty, je bitcoin jedinou vhodnou kryptoměnou. To potvrzuje i jeho cena, míra využití po celém světě a pozornost největších finančních institucí světa. Pokud uvažujeme o velkém zisku v krátké době s extrémním rizikem, je zde mnoho milionů „políček rulety“ na které lze vsadit.
To vše je důležité vědět, pokud chcete, aby vám kryptoměny dobře sloužily k záměru, který máte. Pokud by tím záměrem bylo efektivní spoření, pak je zde jen jedna volba. Bitcoin. I když vám každý tvůrce svého tokenu řekne, že je to právě ten jeho 😉 Tak pozor na to.

Kde najdu další informace o Bitcoinu?
Další informace o Bitcoinu jsou k nalezení v našich textech:
