simplecoin logo
Jak funguje Bitcoin: Blockchain a jeho funkce
Kryptoměny
Pro začátečníky
5 min
21.03.2023

Blockchain je distribuovaná síť operující na internetu. Díky blockchainu se mohou zaznamenávat a nevratně ukládat všechny bitcoinové transakce. V tomto textu se podíváme blíže na technickou stránku bitcoinového blockchainu

Cesta transakce na Bitcoin

Peněženku, kterou si každý uživatel může zdarma vytvořit a připojit k síti, používáme pro přijímání (díky vygenerované veřejné adrese) a odesílání bitcoinu (díky privátnímu klíči). Představme si, že jsme si na adresu své peněženky nechali od směnárny poslat několik BTC. Ty teď chceme převést příteli. 

Co by se stalo? Po zadání počtu BTC, které plánujeme poslat a adresy příjemce budeme nuceni zaplatit poplatek síti. Těžaři zpracovávající transakce si berou poplatek jako část své odměny. Výše poplatku ovlivňuje, jak rychle se naše transakce zpracuje. 

Jakmile transakci odešleme, uloží se do tzv. „mempoolu“. Mempool si lze volně představit jako bazén veškerých transakcí čekajících na zpracování. Těžaři z něj pokaždé vyloví transakce nabízející největší odměnu. Ty připojí do bloku a zapracují.

Blok a jeho funkce v blockchainu

Výše zmíněný proces s mempoolem probíhá každých deset minut. Každých deset minut se tedy vytěží jeden blok. Proces těžby je možné připodobnit k loterii, kdy se počítače připojené k síti kontinuálně snaží vyřešit velmi složitou matematickou rovnici. Ten, komu se to podaří, dostane odměnu.

Odměna je tvořena dvěma částmi. Částí za vytěžení bloku těžby Bitcoinu. A souhrnem transakčních poplatků v daném bloku.

V roce 2009, když byl na bitcoinovém protokolu vytěžen první blok, byla odměna 50 BTC. Tato odměna se sníží o polovinu každých 210 000 bloků – to jsou v průměru 4 roky. V roce 2024 jde o 3,125 BTC.

Odměna za vytěžený blok. Zdroj: ResearchGate

Víme, že jeden blok se těží asi 10 minut. Jak je možné, že s přibývajícím výkonem na síti se rychlost těžby bloku nezrychlí? Protože přibližně každé 2 týdny bitcoinová síť automaticky analyzuje výkon, co má k dispozici a upraví složitost matematické rovnice v každém bloku tak, aby její uhádnutí trvalo zapojeným strojům přibližně 10 minut

Díky tomu, že je jeden blok  vytěžen pravidelně každých 10 minut, nemůže vzniknout přebytek BTC a kryptoměnu znehodnotit. Úprava obtížnosti každých 14 dní vede taktéž k tomu, že při úbytku výkonu, se blockchain nezpomalí, jen se jen sníží složitost

Jedná se do jisté míry algoritmický balanc motivace těžařů. Je-li obtížnost nízká, láká to nové a nové těžaře, je-li vysoká, odpadají ti menší těžaři s vyššími náklady a tedy i s nižší efektivitou.

Co je Proof of Work?

Proof of Work (PoW) je systém, díky kterému se zapisují transakce do blockchainu. Než je konkrétní transakce nesmazatelně zapsaná, musí být zkontrolováno, zda je možné odeslat BTC z adresy A na adresu B a jestli je na adrese A dostatek prostředků.

Na této kontrole se podílí všichni těžaři a pokud se shodnou, že je každá transakce z vytěženého bloku v pořádku, má jeden z nich právo blok uložit a za odměnu získat/vytěžit nové bitcoiny a transakční poplatky z transakcí.

Pokud by se někdo pokusil o zápis transakce, která je podvodná, ostatní mu nejen toto zapsání neschválí, ale navíc ho ze sítě vyloučí, jako pokutu za pokus o podvod. Právě tento proces kontinuální kontroly legitimity všech transakcí se nazývá, velmi zjednodušeně řečeno, Proof of Work.

Díky Proof of Work lze udržovat Bitcoin decentralizovaný. Některé moderní sítě experimentují i s dalšími systémy verifikace. Kupříkladu Proof of Stake, kdy o legitimitě transakce rozhodují držitelé kryptoměny, kterým se říká validátoři

Kromě Bitcoinu, naleznete PoW také například u Litecoinu, Monera, Zcashe, Doge a další.

Kde najdu další informace o Bitcoinu?

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české do kryptoměn orientované projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše