simplecoin logo
Bitcoin je sexy punkáč, na kterého Wall Street letí
Pro začátečníky
5 min
07.08.2024

Poprvé v historii lidstva můžeme sledovat vznik aktiva, které měli nejdříve obyčejní lidé a až dlouho potom si na něj směly sáhnout finanční „vládci světa“. Jmenuje se Bitcoin a tohle je příběh sexy finančního punkáče, kterému lezou nejmocnější firmy a lidé do zadele.

Proč je Bitcoin sexy

Hodnota amerického státního dluhu byla v roce 2009 11,9 bilionů USD. Od té doby se stihla ztrojnásobit. To znamená, že se do oběhu dostalo trojnásobné množství, ze vzduchu vymyšlených peněz, které udělaly naše peníze méně cennými. Současné peníze přestaly plnit funkci dlouhodobého uchovatele hodnoty, právě kvůli nekonečnému tisku nových. Ale pak se pár chytrých hlav dalo dohromady…

Pár chytrých hlav

… a řekli dost. A není náhodou, že těch pár chytrých hlav vytvořilo technologii, která vyrvala tvorbu peněz z rukou nenasytných a nezodpovědných bankéřů a předala je v podobě dokonalé kryptografické technologie běžným lidem. Tak v roce 2009 vznikl Bitcoin, jako odpověď na inflační měny. Bitcoinu je omezené množství a nikdy ho nebude víc než 21 milionů. A teď pozor. Dnes už je ho v oběhu 19,6 milionů. Takže tik tak, tik tak… 

Bitcoin na horské dráze

Pokud jste čekali, jak si Bitcoin hned první rok proklestil svými oranžovými tykadly cestu „na měsíc“, čekáte marně. Trvalo to několik let, než se jeho cena dostala na 25 Kč (1 dolar) a skoro 4 roky, než si sáhl na 25 000 Kč za jednotku. Dnes? 1,6 milionu korun za bitcoin. Proč?

Protože lidi přestalo bavit platit šílené poplatky za mezinárodní platby, unavovalo je, že banky nejen, že nefungují o víkendu, ale navíc vám mohou peníze zabavit kdykoli si nějaký úředník usmyslí. Stále více lidí přestávalo bavit, jak nás vlády svými nezodpovědnými ekonomickými kroky ožebračují. Krátí naše úspory a rozhodují, co smíme a nesmíme s našimi těžce vydělanými penězi dělat. 

Banky stále nefungují, jak mají

Řekli byste si, že je to dávno. Že dnes je to jiné? Zkuste poslat dolary do Ugandy a uvidíte, jak dopadnete. Slovy klasika Quentina Tarantina „budete na kaši než to rozbalíte“. Nedovolí vám to. Vaše peníze. Proč tedy začít přemýšlet o Bitcoinu, jako o něčem co je dobré vlastnit? 

 

Stejně jako do zlata tak investujete do něčeho, čeho je omezené množství a nebude toho nikdy víc. Do něčeho, po čem je stále větší poptávka a je toho stále menší a menší nabídka. Do technologie, která je přijímaná na celé planetě a nikdo vám nedokáže zabránit poslat za pár haléřů milion korun i do takové tramtárie, jako je Burundi.  

Bitcoin vzorňák i padouch

Jo a mimochodem Bitcoin je předvídatelný. Z historických dat je vidět, že pokud jste nakoupili bitcoin za jakoukoli tržní cenu a drželi jste ho déle než 4 roky, což je délka jeho cyklu, měli jste na konci více. A to o mnoho procent. 


Nebudu vám lhát do kapsy. To co tu popisuji je spíše popis vzorňáka, který nosí domů samé jedničky, ale punkový bitcoin si taky umí pohrát s trhem, vyrůst o tisíce procent, aby pak zase o desítky spadnul. Jako puberťák si tu a tam odplivne skrze vysoké poplatky za transakce a umí pozlobit troufalce, kteří si myslí, že tradingem na něm vydělají raketu.

Punkáč Bitcoin

Punkáč Bitcoin

I přes jeho drsný zevnějšek, dvě natupírovaná číra a žoviální náklon, se mu do přízně vlísávají největší finanční společnosti světa. BlackRock, Fidelity, švýcarské banky a mnoho dalších. Stejně tak i mocní lidé, jako Donald Trump, J.F.Kennedy Jr., Lerry Fink a mnoho dalších. Každý se chce ohřát v jeho frajerství, kterým ukazuje prostředníček centrálním bankám a hrdě si kráčí ke svému cíli přinést finanční svobodu a alternativu všem na této planetě, stejně, jako internet přinesl svobodu informační. 

Frajerství v peněžence

To jsme ale trochu odběhli. Pokud vám příběh bitcoinu přišel cool a jiskra zvědavosti se zableskla ve vašich očích, je stále otázka, kde a kolik si ho koupit. „Long story short“, kupte si ho u nás ve směnárně Simplecoin. Zvládne to každý. A kolik? Kupte tolik, abyste si mohli za 4 roky udělat příjemnou radost ze zhodnocení vaší investice. Tak šup, nedržte fantazii na uzdě. 

Viktor Kořínek
Viktor Kořínek
Dlouhodobě se věnuje vzdělávání veřejnosti a finančních poradců v oblasti kryptoměn. Mimo to založil projekt Dědění kryptoměn, který vysvětluje, jak bezpečně předat kryptoměny právoplatným dědicům.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše