simplecoin logo
Co je to bitcoin a v čem je lepší než současné peníze
Ostatní
5 min
25.03.2025

Bitcoin je digitální, svobodná a necenzurovatelná alternativa k současným penězům. V tomto článku se dozvíte, proč jsou současné peníze rozbité a jak může kryptoměnová alternativa pomoci právě obyčejným lidem.

Problémy tradičních peněz

V penězích nelze spořit

Každý den jsme bombardováni slovíčkem, které se stalo už tak běžné, že ho mnoho lidí nevnímá a neví co přesně znamená. Inflace. Inflace je znehodnocování peněz. Těch peněz, které jste dnes vydělali. Je úmyslná. Centrální banky mají cíl držet ji na 2 % a občas se utrhne ze řetězu a dosáhne třeba 18 %, jako v letech po Covidu. To znamená, že centrální banky úmyslně devalvují hodnotu (koupěschopnost) našich peněz. Peníze tak ztrácí jednu ze svých základních vlastností a tou je dlouhodobé udržení hodnoty. Proto vám dnes každý řekne, že musíte investovat, abyste své peníze před inflací ochránili.

Kupní síla fiat měn a bitcoinu

Peníze již nejsou vzácné

Dokud byly peníze vázané na podkladové aktivum, tedy zlato, nebylo možné jich vytisknout více, než byla zásoba zlata v bance. To už ale velmi dlouho neplatí a vlády tak mohou tisknout peníze libovolně. Každým vytištěným dolarem, eurem, nebo korunou ale snižují vzácnost peněz, které jste tvrdě vydělali a které máte uložené v hotovosti, třeba i na účtu. Peníze už dnes nejsou vzácné. Lze je natisknout téměř libovolně. 

Peněžní zásoba USD
Peněžní zásoba USD v čase. zdroj: https://goldbroker.com/

Peníze jsou pomalé a omezené hranicemi

Žijeme sice v online světě s internetem, ale mezinárodní finanční transakce jsou stále neskutečně drahé, pomalé a omezené regulacemi různých států. Pokud jste někdy posílali peníze třeba do Asie nebo Jižní ameriky, Austrálie, víte, že to není jednoduchý proces. Čím je částka vyšší tím je to navíc obtížnější kvůli regulaci.

Je toho mnohem více, ale to bychom se nedostali k tomu nejzajímavějšímu. K řešení těchto problémů. V roce 2009 byl spuštěn protokol jménem Bitcoin. Protokol, který umí velmi banální věc. Posílat jednotky, bitcoiny, od jednoho člověka druhému. Protokol, který posílá tyto jednotky kamkoli na světě během 10 minut (i rychleji). Vše s poplatkem v řádu korun, který je stejný při posílání bitcoinů v hodnotě 40 korun nebo 40 milionů korun. 

A tento protokol přinesl revoluci do fungování peněz, jak je známe.

Alternativa ke současným financím

Bitcoin (BTC) je první a dosud největší kryptoměna. Existuje pouze v digitální podobě, bez papírových bankovek a mincí. Jedná se o decentralizovanou měnu, která nepodléhá kontrole žádné centrální banky. Funguje na bázi technologie blockchainu, distribuované účetní knihy, která zajišťuje transparentnost, nevratnost a bezpečnost všech transakcí.

Odolnost proti inflaci

Jednou z nejdůležitějších vlastností Bitcoinu je, že jeho peněžní zásoba je pevně daná v kódu. Je to původní konstanta. Bitcoinů bude vytěženo pouze 21 milionů. Do dnešních dnů jich již vzniklo 19,8 milionu a každých 10 minut vzniká přesně 3,125 nových bitcoinů. Vznik nových bitcoinů je pevně daný algoritmem a po dosažení počtu 21 milionů už žádné další bitcoiny nevzniknou. To mu dává podstatu deflační měny, která je na opačné straně spektra státních (fiat) měn.

Bitcoiny jsou vzácné

Díky omezenému množství má velmi podobné vlastnosti jako zlato. Toho také nebude více, než je na naší planetě zemi k dispozici. Zlato je vzácné, protože ho neumíme vyrobit uměle a je ho omezené množství. Bitcoinu také.

Bitcoin je dlouhodobý uchovatel hodnoty

Cena bitcoinu velmi kolísá. Klidně i v řádu desítek procent týdně. Bitcoin je velmi špatným krátkodobým uchovatelem hodnoty. Ale z historie 16 let vývoje této technologie vidíme, že je velmi dobrým dlouhodobým udržitelem hodnoty. Jako zlato. Držel-li člověk bitcoin kdykoli v minulosti 4 a více let, nikdy na tom neprodělal. Za 16 let se z neznámého protokolu stal fenomén, který má hodnotu 1,6 bilionu dolarů a je 13. nejhodnotnější měnou planety z pohledu tržní kapitalizace. Spojené státy Americké ho letos zařadily do svých národních finančních rezerv vedle zlata.

 

Nejkrásnější je, že každý si může kousek svého bitcoinu koupit, a na vlně finanční revoluce jednoduše uchovat svůj majetek. 

Viktor Kořínek
Viktor Kořínek
Dlouhodobě se věnuje vzdělávání veřejnosti a finančních poradců v oblasti kryptoměn. Mimo to založil projekt Dědění kryptoměn, který vysvětluje, jak bezpečně předat kryptoměny právoplatným dědicům.​

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše