simplecoin logo
Bitcoin vs. zlato: Dvě úplně neslučitelné věci, anebo ne?
Dlouhodobé investování
4 min
24.08.2022

Zlato je symbolem dlouhotrvajícího bohatství tisíce let. I dnes najde své zastánce, kteří jej berou jako nástroj ochrany před inflací, důsledky ekonomické krize či jako mocný nástroj diverzifikace kvůli své přístupnosti. Do té samé pozice se staví i bitcoin (BTC). Prozradíme vám, podle čeho vybrat.

Zdravé investiční portfolio je jako správná strava – hlavní je pestrost!

Investiční portfolio je něco, co v České republice může působit až exoticky. Avšak ten, kdo nechce spoléhat na nepříliš udržitelný systém státní podpory v důchodu, by se měl hodně rychle začít učit.

Hlavním cílem je dosáhnout diverzifikace. Situace, kdy je maximalizovaná potenciální výnosnost a minimalizované riziko do dosažení důchodového věku.

Klíčové části diverzifikovaného portfolia:

  • Konzervativní prvek: Jeho cena příliš nefluktuuje. Dlouhodobě roste, ale nikoli takovým tempem jako ostatní aktiva. Září primárně ve chvílích dlouhotrvající krize, nejde však o povinnost. Příkladem budiž zlato a stříbro.
  • Dynamický prvek: Nabízí příjemný potenciální výnos, avšak dojít může i k naprostému krachu aktiva či k jeho dlouhodobé nevýkonnosti. Proti tomu se nejlépe brání pravidelnou aktivní správou. Proto „dynamický“. Jasným zástupcem jsou akcie.
  • Rizikový prvek: Nese až nepředstavitelný potenciál, ale v čase se jeho cena houpe z jednoho extrému do druhého. Podcenění rizika může vést ke kolapsu portfolia. Například BTC.

Diverzifikace se dosáhne tím, že portfolio nese všechny prvky ve vyvážené míře podle věku a ekonomické situace vlastníka. Zlato i BTC spolu nesoupeří. Pracují společně, navzájem vykrývají slabé stránky toho druhého. Jak dosáhnete správného mixu?

Bitcoin vs. zlato

Cena zlata od roku 2010 do roku 2022. Zdroj: TradingView

bitcoin vs. zlato

Cena BTC od roku 2012 do roku 2022. Zdroj: TradingView

Bitcoin vs. zlato: Jak vyvážit zlato a BTC v investičním portfoliu?

Nejpřímější cestou je analýza vlastní finanční situace. Uvědomme si, že za hranicí 65 let věku začneme peníze už čerpat. Otázkou, kterou si každý musí položit, je jak dlouho bude ještě ekonomicky aktivní, než si začne opravdu naplno užívat zaslouženého klidu.

Čím jste mladší, tím spíše si můžete dovolit rizika. Bitcoin je rizikové aktivum, ale potenciální ztrátovost investice s dobou strávenou v portfoliu klesá. Pokud je vám 20 a dnes koupíte Bitcoin, je ztráta prostředků za 45 let velmi nepravděpodobná.

Víte, že…

Bitcoin je naprogramován tak, aby byl stále vzácnější? Bitcoin se do oběhu uvolňuje skrze proces těžby. Každé zhruba 4 roky se odměna za každý vytěžený blok snižuje o polovinu. To dlouhodobě snižuje nabídku na trhu a napomáhá růstu ceny.

Naopak zlato, konzervativní investice, se hodí spíše pro starší lidi ve věku 60 a víc. Za předpokladu, že ve svém portfoliu ještě žádné cenné kovy nemají. Pokud začnete čerpat své investice každou chvílí, riziko spojené s kryptoměnami je vyšší – cena bitcoinu se mění ročně klidně o desítky procent.

Bitcoin vs. zlato – pusťte se do stavby portfolia!

Mladí lidé do toho opravdu můžou šlápnout. Bitcoinu pro ně není nikdy dost. Ti blízko důchodového věku si první musí promyslet své vlastní portfolio. Bitcoin se v takovém věku hodí ve chvíli, kdy podstatnou část svých investic ve zlatě už máte. Nezapomeňte, důležitá je diverzifikace napříč třídami. Využijte i znalosti toho, v jakém stavu se momentálně trh nachází.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české kryptoměnové projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše