simplecoin logo
Funguje Bitcoin proti inflaci?
Dlouhodobé investování
3 min
24.08.2022

Inflace koruny se dostala v roce 2022 do dvojciferných čísel. Příčinou jsou zvýšené ceny z důvodu doznívajícího onemocnění COVID, nemoudrá rozpočtová politika i nestabilita vyvolaná válkou na Ukrajině. Na nás teď je, abychom se s inflací vypořádali. Může nám Bitcoin proti inflaci být pomocníkem?

Ve chvíli, kdy nastane globální krize, je před inflací velmi složité uniknout. Standardně by se to dalo provést skrze protiinflační dluhopisy, nicméně bariéry pro vstup jsou příliš vysoké. Možností je i fyzické zlato, avšak jeho efektivita je omezená – od roku 2011 se cena takřka nezměnila. To inflace vyrostla o 22,4 %!

bitcoin proti inflaci

Cena zlata od roku 2010 do roku 2022. Zdroj: TradingView

Existuje jedno aktivum, které ale pomoci může. Bitcoin, který je přezdívaný „digitální zlato“! Bitcoin proti inflaci!

Jak porazit inflaci?

Nad inflací vyzrajete tím, že své peníze investujete do portfolia tak, aby jeho výkon byl ve zvoleném období vyšší, než byla inflace. To znamená, že za určitý časový úsek vyroste hodnota investic více, než vyrostla inflace.

Příklad: Chci svých 100 tisíc korun investovat tak, aby moje kupní síla byla za 10 let minimálně stejná, jako je dnes. Zvolím si akciový index americké burzy. Pokud bude za deset let jeho růst oproti dnešku vyšší, než je růst inflace oproti dnešku, tak jsem porazil inflaci.

Bitcoin proti inflaci: Důvody, proč okořenit investiční portfolio králem kryptoměn

Bitcoin je široce přístupné virtuální aktivum, které si lze pořídit po internetu za několik kliknutí. Velký rozdíl od výše zmíněných akciových indexů. Největší kryptoměna dává prostor pro dlouhodobé krytí vlastních prostředků. A to navzdory krátkodobé fluktuaci v jeho ceně. Podívejme se na příčiny jeho oblíbenosti mezi těmi, kteří si ulívají peníze mimo tradiční monetární systém.

91,029 % všech BTC, které kdy vzniknou, je už v oběhu

Možná víte, že kryptoměny bitcoin se nikdy nemůže vytěžit víc než 21 000 000 kusů. Víte ale, že z těchto 21 milionů se už 19,1 milionů vytěžilo? A každé 4 roky se objem vypuštěných bitcoinů snižuje o polovinu. Stále klesající přirozená nabídka vede v dlouhodobém horizontu k jasné předpovědibitcoin se znovu vrátí na výsluní. Má totiž jasnou utilitu.

Kuriozitou je, že BTC naopak ubývá – zpravidla ztrátou a smrtí vlastníka, který nedal své rodině přístup do své peněženky. Odhaduje se, že je nenávratně pryč přes 4 miliony BTC!

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české do kryptoměn orientované projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše