simplecoin logo
MiCA: Důsledky evropské regulace na trh kryptoměn
Dlouhodobé investování
10 min
21.09.2022

Regulace zvaná Markets in Crypto Assets (MiCA), která vznikla na půdě Evropské unie, bude mít dalekosáhlé důsledky pro dnešní trh a průmysl kryptoměn. V textu si představíme, jaké změny nás čekají, a co z toho bude pro nás vyplývat.

Dne 30. června 2022 skončila diskuze mezi tripartitou EU. Výsledkem je dokument, u kterého se předpokládá, že neprojde žádnými zásadními změnami. Poslední slovo nicméně budou mít delegáti jednotlivých států, proto prozatím nejde o věc danou. Jakmile dokument schválí, jeho účinnost přijde za 18 měsíců. Předpokladem je rok 2025, ale není to jisté.

Co za povinnosti MiCA přináší?

V komunitě kryptoměn jde – ospravedlnitelně – o kontroverzní téma. Pojďme si proto nejprve bez autorského komentáře projít jednotlivé části nového nařízení. Dobré a špatné stránky najdete níže.

Registrace firem pracujících s kryptoměnovými aktivy

Vznikne nová license CASP (Crypto-Assets Service Providers). Žádat se o ni bude na státní úrovni a stát bude povinen do 40 dní povolení vydat. Relevantní informace se poté zašlou do Bruselu na Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA). Společnosti mu budou podléhat, velmi obdobně jako u akcií.

Kromě toho bude ESMA mít autoritu blokovat služby, které se v EU nezaregistrují a budou s kryptoměnami pracovat. Konkrétní podobu toho, jak to bude vypadat, v dokumentu nenajdeme. Nutno dodat, že si ji autor ani neumí představit.

Velký důraz na ochranu koncového spotřebitele

Regulace MiCA dává velký důraz na ochranu spotřebitele. Je to svým způsobem dvojsečná zbraň, protože to může zpomalit adopci a vývoj technologií, jako jsou decentralizované finance. Nicméně velmi pozitivní je, že poškození lidé najdou své zastání. Pročistí to trh od podvodníků a dá mu to lepší pověst, což se pozitivně odrazí ve všech jeho aspektech.

Úplně nová pravidla pro stabilní kryptoměny

Stabilní kryptoměny, tzn. stablecoiny, patří mezi největší virtuální aktiva dle tržní kapitalizace. Díky tomu mají na celý trh obrovský vliv. Pád společností v tomto odvětví dokáže zasáhnout celý trh. Známe to dobře třeba z krachu Terra v květnu 2022.

To, co dnes označujeme jako „stabilní kryptoměny“, se stane spíše „vázanými kryptoměnami“. Dojde ke třídění.

Legislativa určuje dvě kategorie:

 • Asset-referenced Tokens (ARTs): Sem budou patřit tokeny vázané například na akcie, komodity, indexy a další tradiční aktiva, vyjma státem vydávaných měn.
 • E-money Tokens (EMTs): V této kategorii najdeme tokeny, které jsou vázané na konkrétní fiatovou měnu. Například na dolar.

Vydavatelé těchto tokenů budou nuceni držet likvidní povinnou míru rezerv 1:1. A uživatelé mohou kdykoliv a zdarma směnit token za podkladové aktivum

Na dodržování těchto pravidel budou dohlížet národnostní orgány. V našem případě pravděpodobně ČNB, ale není to zatím jednoznačně určeno. Ty největší projekty, jako je Tether, budou pod dohledem i Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). 

 

V neposlední řadě velmi významný důsledek MiCA: Tokeny vázané na jinou měnu, než je euro, budou omezené v možnostech platebního nástroje. Obchodování by to zasáhnout nemělo.

Tokeny NFT jsou v hledáčku, ale pod MiCA nespadají

Evropská komise musí do 18 měsíců od schválení MiCA ministry přijít s návrhem, jak se postavit k problematice tokenů NFT.

NFT – Non-Fungible Tokens – jsou virtuální tokeny na blockchainu, jejichž základní charakteristikou je jedinečnost. Je nemožné, aby existovaly dva stejné kusy. Z tohoto důvodu se často používají jako nástroj pro virtualizaci umění, spekuluje se i o užití ve veřejné sféře – jako pasy, občanské průkazy atp.

Projekty decentralizovaných financí (DeFi) projdou bližším přezkumem

Do 36 měsíců od účinnosti této regulace musí EBA, ESMA, Evropský parlament a Evropská rada vypracovat analýzu DeFi. Zvláště se mají orgány zaměřit na praní špinavých peněz a podobné nebezpečné aktivity, které mohou ohrozit vnitřní trh Evropské unie či financovat terorismus v zahraničí.

ESMA, v blízké kooperaci s EBA, bude každý rok podávat Evropskému parlamentu zprávu novou. Zpráva bude veřejně přístupná a odhalí informace, jako je zobchodovaný objem decentralizovaných finančních aplikací.

Snaha o omezení environmentálních dopadů těžby kryptoměn

Možná nejkontroverznější téma je regulace těžby kryptoměn na území Evropské unie. Ta se snaží dlouhodobě o ekologicky přívětivou politiku, a tak vidí Bitcoin, který spotřebuje víc elektřiny než Argentina, negativně. 

Nicméně konkrétní kroky zatím v diskuzi nejsou. V Evropském parlamentu tento návrh při probírání ve finančním výboru neprošel. Z tripartity proto vyšel jen požadavek, aby Komise do dvou let představila dopady Proof of Work na životní prostředí a navrhla řešení.

Tokeny CBDC nejsou regulací pokryté

Pokud se nějaký členský stát, který má vlastní měnu, rozhodne v budoucnosti o vydání její blockchain podoby, MiCA se na něj nebude vztahovat.

MiCA je doplněna nařízením o znemožnění praní špinavých peněz

Nová regulace je napsaná tak, aby s již existujícím dokumentem Transfer of Funds Regulation (TFR) zabránila praní špinavých peněz. Na změně předpisu TFR se Unie už dohodla – a to 29. června 2022.

Jaké nástroje EU užije, aby zabránila praní špinavých peněz?

 • Implementace tzv. „Travel Rule“: Princip, který je známý z tradičních finančních transakcí, znamená důraz na jednotlivé služby spojené s kryptoaktivy. Společnosti budou povinny kontrolovat, jestli jimi nabízené kryptoměny nepochází z trestné činnosti.
 • Kontrola 100 % transakcí: Neexistuje žádné minimum, jako je třeba u verifikace KYC. Kontrola původu se bude týkat naprosto každé transakce.
 • Zásadní omezení anonymity kryptoměn: Doteď jste mohli mít osobní peněženku, aniž byste někde prokazovali její vlastnictví. V budoucnu se budou muset všechny peněženky při transakci nad 1000 EUR povinně verifikovat. Úřady tak budou mít možnost zpětně vysledovat majitele kterékoliv peněženky. Pokud si chcete udržet anonymitu, služeb burz už nevyužijete.
 • Ochrana soukromí koncového uživatele: Poskytovatelé kryptoměnových služeb budou zodpovídat za osobní data, sesbírané za důvodem výše zmíněného Travel Rule.

Jaké jsou pozitivní a negativní důsledky regulace kryptoměn MiCA?

Nyní se podíváme na téma, které jistě všechny zajímá nejvíc. Ještě, než se do toho pustíme, je zapotřebí dodat jednu věc – níže popsaný názor je autorský a subjektivní. Je naprosto v pořádku, pokud nesouhlasíte a chcete o problematice diskutovat.

Jaké jsou pozitivní stránky nařízení Markets in Crypto Assets?

Navzdory první reakci komunity se dají pozitiva na MiCA najít. Ostatně cílem EU není trh zničit, ale posunout ho dál a chránit konzumenty. Na to se také regulace nejvíc zaměřuje.

 • Velký důraz na ochranu koncových klientů: Mnoho nových povinností vzniká jako snaha, jak ochránit běžné investory do kryptoměn. Pokud MiCA bude fungovat tak, jak má, mělo by to eradikovat množství podvodníků. Bohužel, zatím nebyly představené konkrétní nástroje. Avšak existuje legitimní obava, že se bude cenzurovat internet. To by bylo nepřípustné.
 • Legitimizace trhu v očích institucionálních investorů: Pokud se trh pročistí, bude to pravděpodobně znamenat, že i rigidnější instituce začnou kryptoměny nakupovat za účelem diverzifikace portfolia. To do trhu přinese velký kapitál. Nezapomeňte, že to samé platí i pro firmy na trhu operující. Úvěry na rozvoj se taktéž stanou přístupnější.
 • Konec diskriminace ze strany bank: Pokud budou kryptoměny podléhat AML regulacím, nebudou mít české banky právo na diskriminaci a odmítání poskytování služeb.
 • Přísná kontrola stablecoinů: Společnost Tether a další vydavatelé stabilních kryptoměn budou podléhat kontrole. Navíc bude muset vzniknout povinná míra rezerv. Tether je dlouhodobě kvůli své netransparentnosti nebezpečím pro celý trh. Nicméně, stejně jako u mnoha ostatních věcí, bude složité nařízení vynucovat.

Negativa nařízení Markets in Crypto Assets

Zatímco pozitiva bylo očima komunity spíše namáhavé hledat, negativa se prezentují v celé své kráse. V některých případech jde o až frustrující příklady.

 • Problémy s vymahatelností: Těžko si lze představit, jak konkrétně se budou jednotlivá nařízení vymáhat. Pravděpodobně skrze centralizované entity. Burzy tak budou muset konstantně s úřady pracovat. Například na zákazu sankciovaných stablecoinů i pěneženek. Navíc není jasné, jaké jsou kritéria, aby se někdo na seznamu objevil.
 • Nejistota budoucnosti DeFi a těžby kryptoměn: Omezení těžby na území EU není rizikem pro zdejší většinový průmysl, ani pro síť Bitcoin. Sic je to nepříjemné, těžbu čehokoliv již 200 let outsourcujeme do zahraničí. A kódování se nezakazuje. Nicméně nejistota je bolestivá, obzvláště, pokud v průmyslu podnikáte. To samé platí i pro velmi mladou technologii DeFi, kterou by to dokonce mohlo už nyní ohrozit v růstu.
 • Extrémní zásah do pseudo-anonymity kryptoměn: Technologie blockchain vznikla jako nástroj, jak se emancipovat vůči bankám a vládě. To s nařízením Travel Rule skončí. Peněženka se v tu chvíli postaví na roveň bankovního účtu. Jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je pracovat výhradně s decentralizovanými burzami a bez jakýchkoliv jiných služeb. Pokud to bude možné.
 • Byrokracie spojená s licencováním firem: Ačkoliv je samotná existence CASP pozitivem, jejím důsledkem se stane byrokracie, kterou bude muset každá firma procházet od svého počátku. To může některé jednotlivce i firmy odradit od rozvoje technologie.

Diskuzi o regulaci kryptoměn bude třeba nadále bedlivě sledovat. Poslední slovo mají ministři. A ti se nebojí jít proti vůli Evropského parlamentu, jak mnohokrát ukázali. Nařízení Markets in Crypto Assets tak stále není jasnou záležitostí.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české do kryptoměn orientované projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše