simplecoin logo
Kryptoměnové podvody: Jak se jim bránit?
Bezpečnost
7 min
30.09.2022

Trh kryptoměn je kvůli své decentralizované nátuře dlouhodobě divokou džunglí, ve které na naprosté nováčky číhá nebezpečí u každého rohu. Mnozí se domnívají, že ochranu prostředků berou s maximální vážností. Možná vás to překvapí, ale kryptoměnové podvody mohou zasáhnout každého!

Kryptoměnové podvody jsou důsledek nepozornosti majitele

Prolomit seed, de facto heslo ke kryptoměnové peněžence, je nemožné. Podvodníci proto hledají jiný způsob, jak se k seedu a virtuálním měnám dostat. Svojí cestu si našli skrze fenomén zvaný „sociální inženýrství“. Velkou roli hrají i podvodné platformy či jiné weby, které se tváří jako legitimní služba.

Největším nebezpečím jste svým bitcoinům vy sami. Naučte se odhalit kryptoměnové podvody na míle daleko!

Ujasnili jsme si, že podvodníci se dostanou k vašim kryptoměnám pouze skrze vaši vlastní nepozornost. Projdeme si proto první obecná pravidla, která platí při jakékoliv manipulaci s kryptoměnami.

Virtuální peníze mají tu nevýhodu, ať už jde o fiat či krypto, že při jejich užívání hodně rychle ztrácíme pozornost. U tradičních virtuálních peněz se to projevuje vyšším utrácením při placení platební kartou. U kryptoměn zase nemoudrými rozhodnutími, za které bychom si zpětně nafackovali. Buďte vždy obezřetní!

Mezi naprosto základní poučky patří:

  • Ignorujte požadavky na váš privátní klíč, v angličtině nazvaný „private key“. Moderní zabezpečené peněženky jej neprozradí ani vám. Místo toho pro uživatele vygenerují řetězec anglických slov, který se dá do klíče rozšifrovat – tzn. seed.
  • Ani onen seed nikdy nikomu nesdělujte. Doporučuje se držet jej v tajnosti i před rodinou.
  • Podvodníci vám budou často slibovat velké peníze, pokud jim poskytnete přístup k peněžence či jim pošlete nějaké kryptoměny. Nikdy nic takového nedělejte.
  • Žádní investiční manažeři, celebrity ani známé osobnosti ze světa kryptoměn nebudou nikdy rozdávat kryptoměny zdarma. Podvody s účty vydávajícími se za Elona Muska či jiné osobnosti jsou velmi časté na síti Twitter. Níže najdete příklad.
  • To samé platí i o společnostech či veřejných službách typu úřadů a policie. Nikdo po vás nebude kryptoměny žádat, ani je nabízet.
  • Nepřijímejte žádné nabídky peněz či kryptoměn „zdarma“
  • Nenechte se nachytat na tvrzení, že útočníci mají vaše fotografie a chtějí vás vydírat. Takový e-mail může vypadat třeba následovně:

Email od podvodníka. Plný vydírání a pohádek, aby ze mně vylákal kryptoměny.

Falešný účet CEO burzy Binance láká na podvod. V komentářích ostatní podvodníci děkují, aby schéma vypadalo legitimně.

Výše zmíněné triky jsou při podvodech v kryptoměnách velmi časté. Nyní se podíváme na konkrétní podoby a techniky, kterými se z vás snaží zločinci vytáhnout kryptoměny.

Kryptoměnové podvody, na které si musíte dávat pozor

Kvůli své globální decentralizované podobě je trh kryptoměn doslova zamořený podvodníky, kteří vyzkouší každou možnou strategii, aby z vás vytáhli vaše kryptoměny.

Sociální inženýrství

Sociální inženýrství je každodenní fenomén s blyštivým názvem. Zpravidla obsahuje napodobeninu účtu na sociální síti či emailu, který patří důvěryhodné osobě či instituci. Ta přitom může být státní i soukromá.

Podvodníci se z vás budou snažit vylákat peníze či kryptoměny. Nebudou mít problém s tím, když si dáte na čas, jejich cílem je získat vaši důvěru a obelstít vás. Nikdy nikomu neposílejte kryptoměny, ani kolegům či přátelům, pokud s nimi nejste v bezprostředním a ověřeném kontaktu – třeba na telefonu.

Phishingové útoky

Phishing je snadné odhalit, ale zároveň jde o jeden z nejčastějších příčin podvodů. Projevuje se jako email nebo zpráva, která vás informuje o chybě ve vašem účtu – například na burze kryptoměn. Abyste se chyby zbavili, podvodník vás navede na kopii daného webu. Avšak místo přihlašování píšete údaje zločinci rovnou do databáze.

Vždy si kontrolujte, jestli adresa v horní liště prohlížeče odpovídá adrese služby, kterou užíváte. Podvodné adresy často zaměňují „o“ za „0“ nebo „I“ za „l“. Někdy nemusí být vůbec lehké podvod odhalit!

kryptoměnové podvody

Vždy zkontrolujte adresu, na které se nacházíte. Obzvláště, když jste se proklikli z mailu!

Příkladem by byla třeba výzva, ať se přihlásíte na webu „www.simpIecoin.eu“. Minuskule písmena „L“ zde byla nahrazena kapitálkou „I“. Nikdy nic nezkazíte telefonátem na podporu, kde vám legitimitu žádosti potvrdí či vyvrátí. 

Investiční a rugpull podvody

Takový druh podvodu je pro kryptoměny unikátní. Je složité se proti němu bránit. Snad nejlepší radou je ignorovat vlastní vrozenou chamtivost a pravidelně si připomínat, že „když něco zní až moc dobře, zřejmě to bude podfuk“.

Při „rugpullingu“ podvodníci vytvoří token, který propagují skrze influencery a další jména v průmyslu. Díky obrovskému marketingu se cena virtuální měny nafoukne do absurdně vysokých rozměrů. Ve chvíli, kdy by to nikdo nečekal, následně zakladatelé všechny své tokeny prodají, sbalí peníze a utečou. Investorům zůstane jen bezcenný token na blockchainu, jehož cena se nikdy neobnoví.

kryptoměnové podvody

Růst i pád může být otázkou pouhých dnů. Zdroj: TradingView

Takové podvody byly extrémně hojné v roce 2021, kdy trh zažíval bezprecedentní růst. Mnoho internetových hvězdiček se do podvodu zapletlo. Ať už omylem, nebo čirou chamtivostí.

Nejlepší rada je jednoduchá: Nekupovat centralizované tokeny s nulovou budoucností, které propaguje neznámý nebo nedůvěryhodný člověk na obrazovce. Pokud si chcete na nějaké malé tokeny i tak vsadit, používejte zdravý rozum. V žádném případě do takových projektů neinvestujte více, než jste ochotni ztratit ze dne na den!

Zajímají vás další témata týkající se bezpečnosti ve světě kryptoměn? Přečtěte si náš text o peněženkách.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české do kryptoměn orientované projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše