simplecoin logo
Co je to kryptoměna?
Pro začátečníky
4 min
11.04.2022

Kryptoměna je forma digitálních peněz. Každá kryptoměna má svou vlastní síť, kde je možné ji směňovat a v některých případech také těžit, tedy využívat výpočetní výkon počítače k jejímu získávání. Kryptoměnová síť uchovává záznamy o vlastnictví jednotlivých jednotek (mincí) v zašifrovaných virtuálních účetních knihách. Údaje o jednotlivých transakcích uchovává v zašifrované podobě (encrypted – odtud název crypto). Není proto možné je během transakce měnit nebo mazat.

Na rozdíl od běžných peněz, vydávaných obvykle národními státy, neexistují virtuální měny ve fyzické podobě a nestojí za nimi centrální autorita. Účelem kryptoměn je řešit některé problémy, v nichž současné peněžní systémy selhávají. Představují alternativu a konkurenci stávajícím fiat měnám (peníze s nuceným oběhem).

Centralizace vs. decentralizace

Technologie blockchain, kterou kryptoměny využívají, je decentralizovaná – nezávisí na jediné centrální autoritě. Při správě svých peněz se tedy můžete obejít bez bank a jiných centralizovaných prostředníků finančních transakcí.

Zjednodušení přístupu k finančním službám

Finanční nerovnost najdeme po celém světě. Velká část populace na naší planetě nemá přístup k bankovním službám nebo je z různých důvodů používat nemůže či nechce. Kryptoměny staví mimo jiné na neomezené dostupnosti kdekoli ve světě, s výjimkou případů, kdy kryptoměnové transakce zakáže například místní vláda. V principu jsou ale kryptoměny dostupné kdekoli a kdykoli, omezené jen dostupným připojením k internetu a funkčností samotné kryptoměnové sítě. Převody bývají v samotné síti zdarma nebo za minimální poplatek. Je ale možné pomocí dobrovolného příspěvku svou transakci urychlit nebo zaplatit prostředníkovi, který ji vyřídí za vás.

Transparentnost a neodvolatelnost

Všechny transakce jsou zapsané ve sdílené historii a kdykoli dostupné. Nelze je měnit ani vymazat. Po řádném provedení transakce je převod nevratný a neodvolatelný.

Anonymita a bezpečnost

Princip kryptoměn je bezpečný a odolný proti hackerům díky silnému šifrování. Krádeže kryptoměn se vyskytují, ale v drtivé většině jde o hacknutí peněženek, tedy internetového úložiště kryptoměn. Nejbezpečnější je hardwarová peněženka, která je mimo okamžik transakce odpojená od internetu a kryptoměny jsou na ní v úplném bezpečí.

Mnoho zájemců o kryptoměny přitahuje také částečná nebo úplná anonymita platebních transakcí, v závislosti na použité měně. To je jen zdánlivě v rozporu s předchozím kritériem transparentnosti: účetní knihy jednoznačně určí adresy, z kterých byla transakce provedena, existují ale způsoby, jak transakci nespojit s konkrétním počítačem – například nákup v bitcoinmatech.

Jak získat kryptoměny?

V začátcích kryptoměn jste si mohli zlomky virtuálních mincí vytěžit s využitím vlastního počítače. Aktuálně se dají kryptoměny koupit na burze nebo prostřednictvím bitcoinových bankomatů, které si však počítají poměrně vysoké poplatky. Nejpohodlnější je výměna prostřednictvím kryptosměnárny.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše