simplecoin logo
Trh kryptoměn ztratil 2 000 mil. USD! Sleva dekády!
Ostatní
5 min
24.08.2022

Trh kryptoměn se od listopadu 2021 propadl o víc jak 2 biliony amerických dolarů. Krize, která má příčiny v COVID-19, ve štědré politice národních bank po celém světě i v ruské agresí na Ukrajině, nevěští virtuálním měnám nic dobrého. Přijde s recesí konec kryptoměn? A jak nejlépe využít toho, že trh padá na dno?

Bitcoin vznikl na konci roku 2008, kdy začínala poslední globální ekonomická krize. Tu vyvolalo prasknutí bubliny na amerických trzích s nemovitostmi. Od té doby nebyla světová ekonomika nikdy v silné recesi. To se nyní mění kvůli několika zásadním faktorům:

  • COVID vyčerpal dodavatelské řetězce, vlády i centrální banky: Nemoc si vyžádala silný zásah exekutiv. Ty svými podpůrnými programy musely pomáhat lidem, kterých se dotklo nařízení zůstat doma či zavřít obchod. Pokud stát neudělal nic, zadělal si na katastrofu ve svých zdravotnických zařízeních.
  • Začalo řádění inflace ve většině ekonomicky vyspělých státech: Zvyšování úrokových sazeb je na Západě jediná schůdná cesta pro zklidnění inflace vytvořené pandemií. To se podepisuje na investicích – nejvíc na těch rizikových.
  • Ruská agrese na Ukrajině zvýšila cenu klíčových komodit: Nejvíce je to vidět v Africe, kde byl v létě 2022 nedostatek obilí. Jeho cena raketově rostla, protože Ukrajina nemohla vyvážet svoji úrodu. To samé se týká i jiných potravin – například slunečnicového oleje.
  • Nejistota se podepisuje na západních trzích: V USA a v Evropské unii je jasně cítit, že investoři jsou nejistí. A to kvůli všem třem výše zmíněným faktorům. Nejistota trhům neprospívá, hlavně těm kryptoměnovým.

Bitcoin je vysoce rizikové aktivum, na které má krize velký dopad. Ještě hůře na tom jsou ostatní virtuální měny.

Trh kryptoměn: Vyplatí se pořád je koupit?

Odpověď na to, jestli se jednomu vyplatí koupit kryptoměny, záleží na tom, co si pod tím představíte. Vyplatí se vám koupit token založený na roztomilém mazlíčkovi Elona Muska? Ne. Vyplatí se koupit BTC? Ano! Samozřejmě!

Proč je ten pravý čas nakoupit bitcoin?

Legendární investor Warren Buffett vypustil před lety do éteru radu, kterou skoro každý zná, nicméně málokdo následuje:

Nejlepší příležitost k nákupu je, když ceny klesají.
Warren Buffett
trh kryptoměn

Warren Buffet přezdívaný „Věštec z Omahy“. Zdroj: Wikimedia Commons

Zní to jednoduše, ale všeobecný apokalyptický sentiment se na ochotě a vůli obchodníků podepisuje. Není přitom důvod. Bitcoin zažil několik poklesů o víc jak 70 %. Ba i víc! Avšak díky geniálnímu algoritmu se z toho vždy dostal. Není pochyby, že to tak bude zase. Bitcoin je největší plně decentralizovaná digitální struktura na světě. Svobodu a bezpečí, které nabízí, bude ve světě vždy váženou komoditou.

Cena BTC od roku 2012 do roku 2022. Zdroj: TradingView

Začněte stavět své portfolio už dnes. Trh nebude nabízet nynější příležitost věčně.

Kryptoměny jsou úžasným nástrojem diverzifikace portfolia. Své užití najdou i v boji proti inflaci. Pro rezidenty České republiky neexistuje důvěryhodnější a spolehlivější místo, kde začít, nežli SimpleCoin

Upozornění: Text je čistě edukační povahy a neslouží jako návod k finančním rozhodnutím. Autor článku není licencovaný investiční poradce.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české do kryptoměn orientované projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše