simplecoin logo
Kryptoměny – jediné digitální peníze, které mohou být opravdu vaše
Kryptoměny
6 min
28.04.2022

Uplynulé měsíce jasně ukazují křehkost a nevyzpytatelnost soudobého finančního systému, kterému jsme se naučili až slepě důvěřovat. Jsme přímými svědky toho, že i v právním státě může nastat velmi snadno situace, kdy se „někdo“ (vláda, banka, světové společenství) rozhodne, že vám vaše většinou těžce vydělané peníze zabaví.

V únoru se to stalo lidem, kteří se v Kanadě rozhodli podpořit protesty proti vládě a covidovým opatřením. Nejprve vybrané peníze v dolarech zmrazila crowd-fundingová platforma GoFundMe a následně bankovní a později i burzovní krypto-účty odstavovala přímo kanadská vláda na základě narychlo schválených totalitních pravomocí. Koncem února, potom, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu, byly ruským občanům odepřeny základní finanční služby. Běžný člověk v Rusku teď čelí situaci, kdy mu byla znehodnocena domácí měna. Směnit jí za jinou defacto nelze. Vláda neumožňuje obchodovat s akciemi (v době psaní tohoto článku již třetí týden v kuse) a po odpojení Ruska od SWIFTu a služeb Visy a Mastercard se elektronická hotovost stala víceméně nepoužitelnou. Můžeme si říct – dobře jim tak.

Do nepříjemné situace se však dostali i lidé v České republice, kteří měli peníze uložené v Rusy vlastněné Sberbank. Ta totiž ze dne na den zkrachovala a desítky tisíc lidí se po několik dní nemohly dostat ke svým penězům. Ukazuje se tak, že vám peníze v bance vlastně neříkají pane.

Satoshi Nakamoto, anonymní tvůrce Bitcoinu, začal svojí vizi popisovanou v bitcoinovém Whitepaperu slovy, že Bitcoin má být čistě peer-to-peer systémem elektronických peněz. Jinými slovy, uživatelé Bitcoinu se mají stát svojí vlastní bankou a naprosto rovnocennými partnery bez potřeby důvěřovat někomu třetímu (bance či vládě).

Příležitosti, které Bitcoin přináší – tedy necenzurovatelnost plateb a předem plánovanou monetární politiku však částečně vyvažuje fakt, že pokud jsme svou vlastní bankou, přebíráme také zodpovědnost za bezpečí svých peněz. Historicky se lidé bohužel nechovali ke svým Bitcoinům úplně tak, jak by si nejspíš Satoshi přál. Určitě jste četli o ztracených klíčích k peněženkám plných pohádkového jmění v kryptoměnách. Nakupovat a držet kryptoměny na burzách se tak brzy stalo nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem jejich držení a původní P2P model dočasně upadl na okraj zájmu. To však znamená, že opět dáváme důvěru někomu, o kom toho mnoho nevíme. Mohli jsme si tak přečíst o masivních hackerských útocích na burzy – např. Mt.Gox (2014), kde bylo odcizeno 740.000 Bitconů, nebo Bitfinex (2016) – téměř 120.000 Bitcoinů a mnoha dalších. Změnila se tedy situace a dávají si dnes uživatelé větší pozor?

Poslední dobou ano – jelikož centralizované burzy nyní drží historicky nejméně Bitcoinů a to cca 1.5 milionů z celkově vytěžených 19 milionů (cca 7.5% současného množství). S nejvyšší pravděpodobností za to může právě i současná situace ve světě a na finančních trzích, kde se ukazuje, že nemůžete věřit opravdu nikomu – ani svojí vládě, ani svojí bance. Druhým faktorem může být vysoká cena Bitcoinu, kdy oproti dobám minulým lidé Bitcoinu věří jako dlouhodobé investici a udržiteli hodnoty, a tak s ním zacházejí mnohem opatrněji.

Co je self-custody?

V celé kryptoměnové komunitě tak čím dál tím víc sílí hlasy volající po potřebě tzv. self-custody, neboli vlastní správy majetku. Pikantní je, že k tomu vyzývají i přímo vlastníci a provozovatelé směnáren a burz. Často jsou totiž sami nadšenci do původní Satoshiho vize o necenzurovatelných a nezastavitelných penězích. A také si uvědomují současné právní prostředí. Tedy, že v případě, kdy jim „někdo“ zaklepe na dveře s úředním příkazem, budou muset vaše prostředky chtě nechtě vydat či zmrazit – podobně jako se to již děje právě kanadským či ruským občanům.

Investice do kryptoměn je tedy určitě zajímavou metodou, jak uložit a zhodnotit svoje peníze, je ale potřeba to udělat zodpovědně a bezpečně. Ideálně tak, pokud k nákupu kryptoměn využijete směnárnu, nechte si svoje prostředky okamžitě zaslat na – pokud možno – hardwarovou peněženku jako je třeba český Trezor. Podobný druh bezpečného nákupu nabízí třeba nejstarší česká krypto-směnárna – Simplecoin.cz

František Marek
František Marek
Do kryptoměn jsem se dostal nakonec až v roce 2021, přestože jsem už v roce 2014 docela vážně zvažoval možnost investice do Bitcoinu. Odradila mě tehdy hlavně minimální osvěta v tom, co Bitcoin vlastně je. Teprve až kdy jsem o mnoho let později konečně pochopil význam Bitcoinu jako nestátních peněz, mě králičí nora doslova pohltila. Dnes je ze mě hrdý Bitcoin maximalista a jsem rád, že mohu svojí troškou do mlýna přispívat i já k širší adopci a pochopení kryptoměn – v čele právě s Bitcoinem.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše