simplecoin logo
Krypto peněženky
Pro začátečníky
4 min
27.05.2022

Když se rozhodnete nakoupit si kryptoměny, budete potřebovat peněženku. Co taková krypto peněženka vlastně je, jaké jsou mezi nimi rozdíly a proč se bez nich neobejdete?

Co je krypto peněženka?

Kryptoměnová peněženka je vaše vstupenka do světa kryptoměn. Díky ní nemusíte držet vaše nakoupené bitcoiny nebo kryptoměny na burzách, ale budou reálně ve vašem vlastnictví. Peněženka totiž slouží k uschování, zasílání i přijímání kryptoměn. Zároveň vám peněženka může i nemusí vygenerovat váš unikátní klíč (seed), který má 12–24 slov. Když vám ho peněženka vygeneruje, spravujete si své kryptoměny sami. Pokud vám ho nevygeneruje, zodpovědnost za bezpečnou úschovu kryptoměn přechází od vás ke zprostředkovateli nebo tvůrci dané peněženky. 

 

Na začátek, když zkoušíte první malé transakce, není zásadní problém využít peněženku, kde nemáte přístup k seedu. Pokud to později budete myslet s kryptoměnami vážně, poohlédněte se po peněžence, která vám nabídne možnost držení kryptoměn bez prostředníka, tedy prostřednictvím unikátního kódu (seedu). 

Typy krypto peněženek

Krypto peněženky můžeme v základu rozdělit do dvou kategorií.

  1. Hot wallet (softwarová) 
  2. Cold wallet (hardwarová)

Hot wallet

Hot wallet neboli „horká“ peněženka je stále připojená k internetu. Jsou to většinou aplikace na vašem mobilním telefonu nebo počítači. To s sebou přináší výhody i nevýhody. 

Výhody: jednoduchost používání, zdarma ke stažení a přehledný, hezký design.

Nevýhody: omezená bezpečnost (kvůli stálému připojení na internet), riziko hacknutí zařízení, na kterém používáte hot wallet, a snížení vaší anonymity.

Kvůli této kombinaci vlastností se hot wallets nedoporučují pro velké částky peněz. Ale na začátek, když se s kryptoměnami teprve seznamujete, můžou být skvělou volbou. Jsou totiž široce dostupné a snadno se používají.

Mezi aplikacemi jsou dobrou volbou například  Exodus, Blockchain wallet a Muun. Osobně mohu doporučit Muun wallet, která vám díky podpoře Lightning Network umožní rychlé a levné transakce.

Cold wallet

Cold wallet neboli „studená“ peněženka naopak nikdy připojená přímo na internet není. Nejpoužívanější řešení je tzv. hardwarová peněženka, například Trezor One (první hardwarová peněženka z Čech). I toto řešení má samozřejmě své výhody a nevýhody.

Výhody: odpadá riziko hacknutí vašeho systému v počítači nebo mobilu, ochrana zadáním pinu a možnost vytvoření speciálního hesla „passphrase“ k vytvoření skryté peněženky.

Nevýhody: cena (jelikož je to reálný kus hardwaru tak něco stojí), nutnost fyzického připojení do PC nebo mobilu.

Hardwarové peněženky jsou ideální volbou pro ty, kteří se rozhodnou ponořit se do kryptoměn naplno, plus pro všechny, kdo mají v kryptu větší obnosy peněz, o které rozhodně nechtějí přijít. 

Osvědčené cold wallet peněženky jsou třeba Trezor One, Trezor T, Ledger Nano S, Ledger Nano X nebo Coldcard.

Jakou peněženku tedy vybrat?

Jak můžeme vidět, oba typy peněženek mají co nabídnout. Která je ale ta správná pro vás? Pokud s kryptoměnami začínáte a chystáte se nakoupit jen za pár korun, začněte klidně na zkoušku s některou z hot wallets. Postupem času, když si budete jistí, že do kryptoměn chcete investovat dlouhodobě, si rozhodně naplánujte investici do hardwarové peněženky (cold wallet). Náklady na její pořízení se vám bohatě vyplatí vyšším zabezpečením a jistotou, že vaše kryptoměny jsou v bezpečí a vy můžete v klidu spát. A to je k nezaplacení.

 

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše