simplecoin logo
Je tu bear market – HODLujte
Dlouhodobé investování
4 min
06.07.2022

Postupující bear market v posledních týdnech drtí tradiční, ale i kryptoměnové trhy. Ty druhé jmenované pak samozřejmě s o to větší razancí. Za mohutnými propady Bitcoinu, Etherea a dalších však není pouze samotná pesimistická nálada na trhu, ale bohužel i sami investoři, kteří nevědí, jak se mají chovat ke svým penězům, a zbytečně riskují.

Nejdříve to byla kryptoměna Terra (Luna), která se před několika týdny de facto během jednoho dne propadla doslova až na nulu. Společnost stojící za Terrou totiž držela 80 000 mincí Bitcoinu jako zástavu pro svoje projekty a v zoufalém pokusu o záchranu vlastní kryptoměny jich většinu musela prodat ve velmi krátkém čase a se značnou ztrátou. To srazilo Bitcoin k hodnotě 25 000 dolarů.

V posledních dnech je to to potom společnost Celsius, Lido a další projekty De-Fi (decentralizovaných financí) převážně běžících na Ethereu, jejichž problémy dokázaly cenu Bitcoinu srazit poprvé od roku 2020 pod hranici 20 000 amerických dolarů (asi 470 000 Kč). Ethereum pak po dlouhé době vykazuje dolarově pouze třícifernou hodnotu. 

 

Všechny tyto projekty měly jedno společné. Pokud jste jim svěřili svoje kryptoměny, slibovaly vám zajímavé výnosy. Vložené prostředky totiž půjčovaly investorům vyhledávajícím vysoké riziko a fondům, které s danými kryptoměnami dále obchodovaly. Aby toho nebylo málo, ještě si s jejich pomocí dále půjčovaly na dalších De-Fi burzách, čímž vlastně vytvářely tzv. pákový efekt. Jakýkoliv větší výkyv v ceně (a ty byly poslední dobou víceméně jen směrem dolů) pak tyto pozice likvidoval a lidé začali přicházet o peníze. Domečky z karet se postupně začaly hroutit jeden po druhém.

Díky těmto rapidním propadům dočasně možnost výběrů zmrazily i největší burzy kryptoměn Coinbase a Binance A i když už zase vybírat můžete, paniku na trzích to spíše přiživilo.

Znovu se tedy ukazuje, že nejlepší a nejbezpečnější strategií je obyčejný HODL, pravidelné nákupy po menších částkách, a především nesvěřovat svoje peníze třetím stranám, ale držet kryptoměny ideálně na hardwarové peněžence. Skupina analytiků totiž spočítala, že i pokud byste Bitcoin začali nakupovat přesně na jeho historickém maximu 69 000 dolarů, a pravidelně do něj každý den nebo týden odkládali stejnou malou sumu, byli byste k dnešnímu dni v mínusu pouhých 6 %, zatímco Bitcoin mezitím ztratil již přes 70 % svojí hodnoty. To je na první pohled děsivé číslo, ale Bitcoin si vede velmi dobře i v porovnání s technologickými akciemi – o čemž jsme již psali dříve. Fundamentálně se na Bitcoinu nic nezměnilo a tak doporučujeme využít slev k nákupům.

Přesně takový bezpečný postup vám umožní realizovat i nejstarší česká směnárna Simplecoin, která směněné kryptoměny okamžitě odesílá do vaší peněženky. 

František Marek
František Marek
Do kryptoměn jsem se dostal nakonec až v roce 2021, přestože jsem už v roce 2014 docela vážně zvažoval možnost investice do Bitcoinu. Odradila mě tehdy hlavně minimální osvěta v tom, co Bitcoin vlastně je. Teprve až kdy jsem o mnoho let později konečně pochopil význam Bitcoinu jako nestátních peněz, mě králičí nora doslova pohltila. Dnes je ze mě hrdý Bitcoin maximalista a jsem rád, že mohu svojí troškou do mlýna přispívat i já k širší adopci a pochopení kryptoměn – v čele právě s Bitcoinem.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše