simplecoin logo
Investujte do kryptoměn pro klidné stáří
Dlouhodobé investování
4 min
14.06.2022

Spoříte si na důchod? Pokud je vám pod čtyřicet, možná se po téhle otázce trochu urazíte. Neprávem. Odkládat peníze na stáří byste měli začít v podstatě hned, když začnete vydělávat. Čím dřív začnete, o to menší budete mít v seniorském věku starosti. Nejde jen o dobu spoření, ale hlavně o dobu, kdy můžou odložené peníze vydělávat.

Do čeho ale investovat?

Klasické penzijní připojištění už deset let uzavřít nelze. A i kdyby šlo, výnosy z těchto fondů jsou mizivé. Nedoháněly inflaci ani v době, kdy ještě nebyla dvouciferná, a ani s příspěvky od státu to není žádná sláva. Od roku 2013 už lze vstupovat jen do nových penzijních fondů, které nemusí garantovat, že vaše investice neprodělá. Díky tomu mohou jejich správci investovat odvážněji. I to ale znamená, že dnešní vysokou inflaci porazí jen ty nejdynamičtější, rozhodně ne žádné, které mají v názvu “vyvážený” nebo dokonce “konzervativní”. Pro zabezpečení na stáří je zkrátka potřeba, abyste investovali sami. Do kryptoměn i jiných aktiv.

Fondy, akcie, zlato…

Nejrozumnější strategií je vytvořit si diverzifikované investiční portfolio. Některé produkty mohou být konzervativnější, jiné dynamičtější. Čím jste mladší, do tím většího rizika si můžete dovolit jít, protože je pravděpodobné, že případnou krátkodobou ztrátu trhy v průběhu delšího času překonají. Když se začnete blížit věku plánovaného odchodu do penze, budete postupně převádět finance například z akciových fondů do dluhopisových.

Nemáme zde prostor popisovat všechny typy investičních fondů a možnosti investic například do drahých kovů, uměleckých předmětů, jednotlivých akciových titulů nebo komodit. Pokud ale máte k dispozici větší částku peněz, můžete ještě zvážit pořízení investiční nemovitosti. Klidně na hypotéku.

Důchod v bitcoinech

Určitě dává smysl nasměrovat alespoň část prostředků, které si na investici na stáří vyhradíte, do kryptoměn. V současnosti jsou sice pořád poměrně volatilní a jejich hodnota skáče nahoru a dolů, na druhou stranu ale například Bitcoin v dlouhodobém horizontu vždy rostl. Právě v situaci, kdy máte extrémně dlouhý horizont spoření a nepotřebujete na peníze delší dobu sahat, se vyplatí uložit určitý díl peněz do kryptoměn. Z průzkumu provedeného mezi americkými mileniály vyplývá, že 28 % z nich investuje do kryptoměn s cílem alespoň částečně se zabezpečit na důchod.

 

Stejně jako u akcií, fondů nebo komodit je i u kryptoměn potřeba provést alespoň krátký průzkum trhu, než se rozhodnete, kam své peníze vložit. Existuje několik tisíc různých mincí. Některé jsou na trhu dlouhodobě a jejich hodnotu už do velké míry prověřil čas, za jinými stojí důvěryhodné autority. A pak jsou tu podezřelé mince, obvykle nové a s nejasným původem, které mohou během pár měsíců bez náhrady zaniknout.

Jak se rozhodnout, do které kryptoměny investovat?

Pro dlouhodobé investice je stále nejrozumnější volbou Bitcoin. Je to prověřená, nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna s dlouhodobou tradicí. Robustní a vhodná pro dlouhodobé investice je také měna Ethereum. Pár korun však samozřejmě můžete vložit i do novějších měn, které mají potenciál velkého růstu, ale i riziko krachu. Určitě do nich ale neinvestujte víc, než si můžete dovolit odepsat.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše