simplecoin logo
The Merge: Ethereum čekají další změny. Máme se jich bát?
Kryptoměny
5 min
17.10.2022

Proof of Stake (PoS) přednedávnem rozvířil vody kryptosvěta, když jej Ethereum začalo využívat pod kódovým označením The Merge. A různá anglická slova s koncovkou -rge budeme v souvislosti s proměnami Etherea slýchat ještě dlouhou dobu. Jeho zakladatel Vitalik Buterin je zřejmě poetická duše. Po fázi Merge, která spočívala v přechodu měny na Proof of Stake, bude následovat ještě Surge, Verge, Purge a Splurge. Výsledkem by mělo být stoprocentní Ethereum 2.0. A co to pro druhou nejoblíbenější kryptoměnu na světě znamená?

Hrozí nepřátelské převzetí Etherea validátory?

Terčem největší kritiky při přechodu z Proof of Work na Proof of Stake je nahrazení těžařů takzvanými validátory. Za Proof of Work stál důkaz prací, tedy vynaloženou výpočetní energií. Mechanismus Proof of Stake je jiný: spočívá v tom, že transakce potvrzují držitelé určitého množství Etherea (v současnosti 32 ETH). Takový systém je teoreticky náchylný ke “spiknutí” držitelů většiny měny. Díky tomu by si mohli hlavní validátoři dělat s měnou, co chtějí. Jako prevenci proti tomuto riziku zavedlo Ethereum uživatelsky aktivované soft forks (UASF). Tento nástroj zajišťuje, že jakkoli rozsáhlé spojení validátorů nemůže nepřátelsky převzít jeho síť. Ethereum by tedy mělo být i nadále bezpečné.

Po The Merge budou následovat technická vylepšení

Merge je anglicky sloučení a název této fáze vystihoval proces sloučení Etherea s blockchainem Beacon Chain.  Ten už dříve fungoval na Proof of Stake. Druhá fáze, The Surge, anglicky něco jako příval vody nebo nápor větru, by měla zvýšit škálovatelnost Etherea. A to díky implementaci tzv. shardingu.

Zrychlení a zlevnění transakcí na Ethereu má umožnit zavedení shard chainů. Jde o strukturu podobnou blockchainu. Každý shard chain bude obsahovat pouze část všech dat, která uchovává blockchain. Rychlejší a levnější transakce samozřejmě uvítají všichni příznivci této kryptoměny. Implementace shardingu je technicky poměrně náročná. Nicméně už se na ní pracuje a The Surge by tak měl přijít už v příštím roce, tedy 2023.

Neohrozí tolik změn najednou stabilitu Etherea?

Při pohledu zvenčí se může zdát počet plánovaných změn obrovský a možná i riskantní. Žádná z budoucích fází by ale neměla tuto kryptoměnu ohrozit. Fáze navíc nebudou přicházet jedna za druhou. Spíš jde o jednotlivé projekty na vylepšení Etherea, jejichž vývoj probíhá v podstatě zároveň. Další dvě fáze se věnují zlepšení decentralizace a celkovému vyčištění kódu. Po završení třetí fáze, The Verge, by mělo být Ethereum “stateless”. Díky lepší decentralizaci by mělo být odolnější vnějším vlivům a hrozbám. The Verge spočívá v implementaci Verkle trees, datových stromů. Ty umožní snížení množství dat, která procházejí jednotlivými validačními uzly.

“Vyčištění”, neboli The Purge, by zase mělo snížit velikost místa, jež Ethereum potřebuje na pevném disku. Celkově je cílem této fáze odstranění historických dat a napravení vzniklého technického dluhu. Mimochodem, Vitalik Buterin prohlašuje, že po dokončení všech pěti fází bude Ethereum zvládat provádění 100 000 transakcí za vteřinu.

The Merge: Vyspělejší Ethereum, ale také spousta legrace

Sloveso „to splurge“ znamená anglicky rozhazovat peníze. Vitalik to nejspíš nemyslí úplně doslova. Nýbrž když měl přiblížit, co bude obsahem fáze Splurge, shrnul to jako “all of the other fun stuff”, všechny ostatní zábavné věci. Fanoušky Etherea tak zřejmě čeká ještě spousta zábavy. Po aktuální fázi The Merge je prý Ethereum oproti ideálnímu cílovému stavu hotové jen z 55 %.

Jana Brunclíková
Jana Brunclíková
Kryptoměny, stejně jako ostatní technologické novinky, se zájmem sleduji od jejich začátků. Nejdřív jsem měla pocit, že jde jen o hračku pro IT nadšence, která se nedočká reálného využití. Brzy se ukázalo, jak moc jsem se pletla. Už pěkných pár let máme doma Trezor, svého času jsme za bitcoiny nakupovali na Alze. U investic do krypta se vyplatí opatrnost a rozvaha, ale také určitá míra odvahy – stejně jako u jakékoli jiné investice.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše