simplecoin logo
Chrání Bitcoin proti inflaci?
Dlouhodobé investování
4 min
11.04.2022

V moderní ekonomii a především v médiích je inflace prezentována jako růst spotřebitelských cen. Tedy vnímáme ji jako zdražování v obchodech při nákupech základního zboží a služeb. Co když vám ale řekneme, že ve skutečnosti inflace začíná úplně někde jinde a mnohem dříve, než se fakticky projeví?

Není inflace jako inflace

Růst cen v obchodech je důsledkem jiného druhu inflace – mnohem zákeřnějšího a na první pohled snadno přehlédnutelného. Je jím tištění peněz, tedy inflace (či ještě lépe znehodnocování) měn v režii centrálních a komerčních bank. Ta se kryptoměn netýká.

Politici a média se nám snaží namluvit, že za současným zdražováním stojí ruská agrese proti Ukrajině a dozvuky koronaviru (a v případě České republiky pak ještě specifičtěji Andrej Babiš). Zcela jistě tyto faktory hrají svou nezanedbatelnou roli, to nechceme zpochybňovat. Hlavním viníkem snížení kupní síly vašich peněz je však rekordní tištění peněz v letech 2020 a 2021 v objemech, které jsme v historii nikdy neviděli. 

V rámci Evropy jsou dopady ještě umocněny naprostou bezradností ECB, evropské centrální banky, která nemůže proti inflaci bojovat standardním zvyšováním úrokových sazeb, jelikož by okamžitě zkrachovala Itálie a Řecko. A jelikož se tam platí eurem, něco takového nemůže ECB připustit. Proto se v evropských státech včetně Česka inflace projevuje tak tvrdě a Evropa jako celek chudne naprosto rekordním tempem.

Bitcoin je pojistkou proti znehodnocení měny

A jak je to tedy s Bitcoinem a inflací? Pokud si udržíme mentální nastavení, že inflace je zároveň tempem znehodnocování měny, tak Bitcoin zareagoval naprosto dokonale. Ani ne tři dny potom, co Fed, centrální americká banka, v roce 2020 oznámil rozsáhlý plán tištění peněz s úmyslem zmírnit dopady koronaviru ve světě, Bitcoin zažehl svůj dosud poslední bullrun, jehož výsledkem bylo až historické maximum přes 69 000 dolarů za BTC a zhodnocení přes 1500 %. Na podzim 2021 pak Fed oznámil, že se blíží „dočasná inflace“ způsobená masivními výpadky v dodávkách zboží a že bude potřeba utahovat opasky. Trhy to vzaly jasný signál, že doba „levných peněz“ se blíží ke konci a většina akciových indexů a samozřejmě i Bitcoin potom oslabil na hodnoty, které můžeme vidět dnes (aktuálně je Bitcoin okolo 24 000 dolarů a tedy stále krásných +550 % za 30 měsíců).

Lamentace nad tím, že Bitcoin v krátkodobém měřítku nechrání proti růstu cen v obchodech, lze tedy přirovnat k plakání nad rozlitým mlékem. To mléko se ovšem rozlilo již před dvěma lety a nebylo to mléko, ale rekordní tempo znehodnocení měn.

Znehodnocování „musí“ pokračovat

Nemůžeme tu přesně predikovat, kdy dojde k dalšímu růstu Bitcoinu na další maxima vůči dolaru či koruně. Faktem ale je, že od svého dna se odrazil již o téměř 30 % směrem vzhůru a vypadá velmi zdravě. A téměř s jistotou pak můžeme říct, že v budoucnu dojde na další znehodnocování měn, protože centrální bankéři už nemají zrovna na výběr a pokušení udržet karavanu ještě chvíli v pohybu je příliš velké.

Je jen na vás, jestli tentokrát zareagujete včas – tedy na reálnou inflaci měny, spíše než na růst cen v obchodech. Svoji pojistku proti znehodnocování měn si můžete pořídit snadno přes směnárnu Simplecoin.cz, která vaše zakoupené kryptoměny okamžitě odesílá do vámi vybrané peněženky.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše