simplecoin logo
Bitcoinový maximalismus
Ostatní
4 min
20.07.2022

Co znamená „Bitcoinový maximalismus“? Schopnost adaptovat se je bitcoinové komunitě vlastní, a tak nemůže být velkým překvapením, že se i z původně hanlivě míněné nálepky „bitcoinový maximalista“ v průběhu let stalo hrdé označení. Zmínění maximalisti ho obrazně řečeno nosí na svých oranžových praporech, vedle kterého by mohlo být napsáno ještě něco jako „pravda vítězí“ anebo „nevěř, ověřuj“. 

Pojem bitcoinový maximalista podle všeho původně vznikl úplně mimo samotnou bitcoinovou komunitu a na začátku jej začala používat altcoinová komunita jako hanlivé označení pro Bitcoinery. Altcoiny jsou tzv. alternativní kryptoměny, jako je například Ethereum, Ripple a další. Maximalista byl podle tohoto ne zrovna pozitivního označení někdo příliš hloupý a zaslepený, aby byl schopný pochopit a docenit genialitu libovolného altcoinového projektu. V mnoha z nich naopak jeho tvůrci a komunita často spatřovali budoucnost kryptoměn a tzv. zabijáka Bitcoinu.

Bitcoinový maximalismus: Z nálepky přednost

Faktem je, že se za 13 let neustálých více či méně otevřených útoků na Bitcoin žádný bitcoin-killer nenašel. Pouze třem altcoinům se historicky podařilo překonat svoje historická maxima v páru s Bitcoinem. A zatímco v roce 2017 Bitcoin držel tržní dominanci okolo 43 % vůči 4 000 altcoinů, dnes se bitcoinová dominance pohybuje pořád okolo 43,5 %, ale už proti více než 20 000 altcoinů. Tento trend tak vlastně dal z dlouhodobého hlediska za pravdu bitcoinovým maximalistům a ti tak postupně z nadávky udělali svoji vlastní přednost.

Jedině Bitcoin totiž dokázal v praxi doručit to, co sliboval – být nestátními penězi bez potřeby centrální autority s jasně stanovenou monetární politikou. Ta z něj vytvořila nejtvrdší a nejzdravější peníze, které kdy lidstvo za svoji existenci poznalo. Je mu sice nadále vyčítáno, že nic víc neumí a do budoucna již možná nebude dosahovat zisků v řádech desítek tisíc %, ale objektivně vzato od Bitcoinu ani nic víc nepotřebujeme. V době rekordní inflace způsobené nezřízenou monetární politikou států bychom měli být rádi za takový bezpečný přístav, který se nechová jako slon v porcelánu.

Maximalismus prospívá i vaší peněžence

Být bitcoinovým maximalistou je tak dnes vnímáno výrazně pozitivněji než kdy v minulosti, a to i přes existující „radikální křídlo“ tzv. toxických maximalistů. Ti totiž alternativní kryptoměny a projekty „rozebírají na prvočinitele“ tak nějak pro zábavu a rádi ukazují na jejich potenciální zranitelná místa a nedokonalosti. 

To může působit až hnidopišsky, ale kdo by je v poslední době poslechl, stihl by včas zachránit svoje peníze z altcoinu Terra Luna, který nedávno prakticky během 24 hodin přestal existovat a smazal tak z trhu 40 miliard dolarů. Dlouhodobě také upozorňovali na nebezpečí spojená s platformou Celsius, která tento týden oficiálně zamířila do likvidace. A tím by výčet projektů, na které z různých důvodů maximalisté upozorňovali (a které opravdu selhaly), rozhodně nekončil. 

Zkrátka – buďme rádi za maximalisty, a to i ty toxické, ale především buďme rádi za Bitcoin. Dobrá zpráva na závěr je, že investovat bezpečně jako bitcoinový maximalista můžete i vy – nakupujte jednoduše a výhodně přes směnárnu Simplecoin.cz, která zakoupené kryptoměny okamžitě odesílá na vámi vybranou peněženku.

František Marek
František Marek
Do kryptoměn jsem se dostal nakonec až v roce 2021, přestože jsem už v roce 2014 docela vážně zvažoval možnost investice do Bitcoinu. Odradila mě tehdy hlavně minimální osvěta v tom, co Bitcoin vlastně je. Teprve až kdy jsem o mnoho let později konečně pochopil význam Bitcoinu jako nestátních peněz, mě králičí nora doslova pohltila. Dnes je ze mě hrdý Bitcoin maximalista a jsem rád, že mohu svojí troškou do mlýna přispívat i já k širší adopci a pochopení kryptoměn – v čele právě s Bitcoinem.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše