simplecoin logo
Altcoiny a shitcoiny
Kryptoměny
5 min
13.07.2022

Bitcoin, altcoin, shitcoin. Do kterých mincí investovat a do kterých ne? A jak poznáte shitcoin?

Praotec Bitcoin

Bitcoin byl první. Pokusy s internetovými penězi nezávislými na státních měnách sice existovaly i dříve, ale Bitcoin poprvé využil princip blockchainu, který se ukázal jako ideálně funkční. Všechny transakce jsou transparentně zapisovány do “účetní knihy” blockchainu a technologie nemá žádného centrálního správce. Velkou skupinu technologických nadšenců princip Bitcoinu oslovil, k některým jeho aspektům však existovaly výhrady. Proto vznikly altcoiny.

Altcoiny: vše kromě Bitcoinu

Altcoin znamená alternativní mince, tedy jakákoli jiná kryptoměna než Bitcoin. Prvním altcoinem byl Litecoin – z Bitcoinu se odštěpil v roce 2011. Mezi nejstarší, dosud běžně používané a prověřené altcoiny patří Ripple, Stellar, Ethereum nebo Zcash. Všechny nabízíme ve směnárně Simplecoin.

Důvěryhodné altcoiny, ať už vznikly odštěpením od Bitcoinu, nebo na úplně jiném blockchainu, mají svůj konkrétní účel. Mají například jiný přístup k těžbě, používají odlišný algoritmus pro schvalování transakcí, umožňují rychlejší transakce nebo větší anonymitu. Zkrátka řeší nějaký problém, který určité skupině uživatel na Bitcoinu nevyhovoval. Pokud žádný problém neřeší a jejich jedinou odlišností je jen jiný meme použitý v názvu a na stránkách, máte memecoin. A vstupujete na tenký led.

Memecoiny a shitcoiny: extrémně riziková investice

Podmnožinou altcoinů jsou shitcoiny. Jak název napovídá, jsou to měny, od kterých většina rozumných investorů dává ruce pryč. Ale i mezi nimi se občas objeví zářivá kometa, která vydělá tisícinásobky své původní hodnoty. Existují dokonce manuály pro investory do shitcoinů, které doporučují nejnadějnější shitcoiny a tím prakticky (pro uživatele s běžnou znalostí angličtiny) popírají jejich název. 

Jak je to možné? Shitcoiny můžeme definovat různě. Nejčastější použití pojmu shitcoin je pro měnu, která má minimální hodnotu, žádný zřejmý účel, případně vznikla z legrace jako memecoin nebo rovnou vypadá jako podvod. Termín shitcoin ale některé zdroje používají i pro nespravedlivě podhodnocené měny, anebo takové, které mají tržní kapitalizaci pod jednu miliardu dolarů. Tam už se schová hodně možností.

Mezi shitcoiny patří právě memecoiny, tedy kryptoměny založené na internetových memech (vtipech a roztomilých nebo jinak zajímavých obrázcích). Mimo jiné také aktuálně velmi populární “psí” měny, třeba Dogecoin. Ten se jinak ze skupiny memecoinů vymyká: má velmi dlouhou tradici, vznikl mezi nejstaršími kryptoměnami už v roce 2013. Původně šlo o recesi, která se ale mimo jiné i díky tweetům Elona Muska rozrostla do jedné z nejúspěšnějších současných kryptoměn. Dogecoin jsme i díky jeho extrémní oblibě a velké tržní kapitalizaci zařadili do nabídky směnárny Simplecoin.

Jinak si ale dejte na shitcoiny pozor. Většina z nich není ničím jiným než vtipem bez reálné hodnoty, v horším případě jde rovnou o podvodné mince (crypto scam). Jak poznáte měnu, jejímž zakoupením pravděpodobně nenávratně přijdete o peníze?

  • Amatérsky vyhlížející webové stránky s pravopisnými chybami a obrázky z fotobanky.
  • Anonymita tvůrců, nedohledatelný majitel internetové domény.
  • Projekt nemá whitepaper, případně ho má okopírovaný z jiného projektu nebo napsaný naprosto nesrozumitelně.
  • Absence jakéhokoli smyslu nebo účelu měny.
  • Absence srozumitelných obchodních podmínek.
  • Nejasný princip zhodnocení a následného vybrání vložených prostředků.
  • Příliš mnoho nejasných příslibů zisku a zhodnocení vašich peněz.
  • Příliš mnoho vtipů (memů).
Jana Bruclíková
Jana Bruclíková
Kryptoměny, stejně jako ostatní technologické novinky, se zájmem sleduji od jejich začátků. Nejdřív jsem měla pocit, že jde jen o hračku pro IT nadšence, která se nedočká reálného využití. Brzy se ukázalo, jak moc jsem se pletla. Už pěkných pár let máme doma Trezor, svého času jsme za bitcoiny nakupovali na Alze. U investic do krypta se vyplatí opatrnost a rozvaha, ale také určitá míra odvahy – stejně jako u jakékoli jiné investice.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše