Ve světě kryptoměn jsou držitelé často vystavování vysokému kolísání hodnoty kryptoměn. Stablecoiny kombinují výhody stabilní ceny a rychlých levných převodů.
Co to je stablecoin
Stablecoiny [stejbl-kojny] jsou kryptoměny, jejichž hlavním cílem je zachovat stabilní hodnotu, zpravidla vázanou na nějaké tradiční aktivum, jako je americký dolar (USD), euro (EUR) nebo českou korunu (CZK). Za každý existující digitální stablecoinový token existuje u jeho vydavatele jedna jednotka podkladového aktiva. Za každý jeden Tether (USDT) v síti leží u společnosti Tether Limited jeden dolar na jejich bankovním účtu (zjednodušeně řečeno).
Stablecoiny v dnešní době tvoří obrovskou část kryptoměnového trhu a používají se nejen ke směně volatilních kryptoměn do stabilnějších aktiv, ale také ke snadnějším, levnějším a rychlejším převodům majetku po světě. V současné době se obchodují stablecoiny v desítkách miliard dolarů denně.
Stablecoin můžete držet na své kryptoměnové peněžence stejně snadno jako jakoukoli jinou kryptoměnu a v případě potřeby jej rychle převést do libovolné kryptoměny (Trezor, Coinomi). Z technického pohledu se jedná o ERC-20 token, tedy kryptoměnu fungující na ethereovém blockchainu. Kvůli snaze snižovat poplatky je dnes navíc možné tyto tokeny posílat po druhých vrstvách, doslova za pár centů.
Výhody stablecoinů:
- Snadná směnitelnost.
- Možnost uložení na kryptoměnové peněžence.
- Snadná převoditelnost kamkoli na světě.
- Rychlost převodu.
- Nízké poplatky (oproti SEPA platbám).
Nevýhody stablecoinů:
- Je nutné důvěřovat jeho vydavateli, že opravdu vlastní tolik podkladového aktiva, kolik existuje tokenů.
- Vysoká míra centralizace.
- Vysoké regulatorní požadavky na skladbu portfolia vydavatele.
- Mnoho způsobů (kryptoměnových sítí i vrstev) jak stablecoiny posílat.
Při odesílání transakce se vždy ujistěte, jakou síť používáte vy a příjemce, aby nedošlo k odeslání tokenů na špatnou síť nebo adresu.
Nejčastější využití stablecoinů
- Stablecoiny nejčastěji využívají tradeři obchodující na burzách. Své výnosy ukládají právě do stabilních stablecoinů, které nepodléhají výkyvům trhu a mohou tak načasovat nákup za ideální kurz.
- Díky možnosti držet stablecoin na kryptoměnové peněžence se také nabízí snadný a bezpečný způsob uložení majetku ve chvílích, kdy není k dispozici banka a hotovost je příliš riziková kvůli nebezpečí krádeže.
- Pomocí stablecoinů však také můžete platit za zboží i služby napříč světem. Což se děje stále více a nejen v oblasti jednotlivců, ale i firem, herních platforem, kasin a stále více i bank.
Jaké jsou nejpoužívanější stablecoiny
Při výběru stablecoinu je nutné zvolit ověřeného a důvěryhodného vydavatele. Mezi největší a nejdůvěryhodnější patří Tether (USDT) od společnosti Tether Limited se sídlem na Britských panenských ostrovech nebo USDC (USDC) od americké společnosti Circle. Existují však desítky další.
Typy stablecoinů
- Fiat-kolateralizované stablecoiny: Jsou kryty tradičními měnami (např. dolarem, eurem). Pro každý token má vydavatel v rezervách odpovídající množství fiat měny. Příklady: USDT (Tether), USDC, BUSD (Binance USD).
- Krypto-kolateralizované stablecoiny: Jsou kryty jinými kryptoměnami. Kvůli volatilitě kryptoměn musí být často nadměrně zajištěny. Příklad: DAI.
- Algoritmické stablecoiny: Nejsou kryty žádnými aktivy. Používají algoritmy, které automaticky regulují nabídku a poptávku, aby udržely stabilní cenu. Příklad: bývalý UST (TerraUSD). Vytvořit a udržet tento typ stablecoinu se zatím nikomu nepodařilo a poslední pokus skončil fiaskem a ztrátou hodnoty v miliardách dolarů.
Stablecoiny nejsou CBDC
V našem dřívějším článku CBDC aneb totalita čínského typu klepe na dveře, jsme upozorňovali na nebezpečí digitálních měn centrálních bank. Je vhodné zde uvést, že stablecoiny nejsou CBDC.
- Stablecoiny jsou vydávané auditovanými soukromými společnostmi, které podléhají regulaci dané země. CBDC jsou vydávané centrální bankou dané země, tedy její vládou.
- U stablecoinů je základem důvěry průkaznost toho, že za 1 digitální token opravdu existuje 1 jednotka podkladového aktiva (USD). U CBDC tato jistota neexistuje.
- V případě stablecoinu můžete svou transakci sledovat na blockchainu, ale není nutné aby každý věděl, kdo, komu transakci poslal. V případě CBDC existuje velmi detailní databáze toho, kdo, komu, kolik, kam posílá. Tato databáze je pod dohledem banky, tedy vlády.
Stablecoiny jsou průnikem mezi tradičními financemi a kryptoměnami. Už dnes se jedná o velmi rozšířenou technologii, která v budoucnu velmi pravděpodobně pomůže zrychlit a zlevnit transakce i v běžném finančním světě.