simplecoin logo
Základní krypto pojmy pro nováčky
Pro začátečníky
5 min
21.11.2022

Jako každá lidská činnost, i krypto svět vyvinul v průběhu několika let svůj vlastní jazyk. Kryptoměnové odvětví se stále vyvíjí a nové výrazy přibývají a přibývají. My se dnes podíváme na několik základních pojmů, které by měl každý krypto nadšenec mít v malíku.

 

 1. Kryptoměna – Jde o digitální měnu, která nemá fyzickou podobu a existuje pouze jako zápis kódu.
 2. Kryptoměnová peněženka (crypto wallet) – To je obdoba bankovního účtu pro kryptoměny. Pro obchodování kryptoměn je nutností. Na peněženku krypto přijímáme, držíme a také z ní krypto odesíláme. Proto ji musíme dobře zabezpečit, jak popisujeme v našem článku.
 3. Hardware wallet – Druh krypto peněženky, kterou máte fyzicky při ruce (vyrábí ji Trezor, Ledger). Obecně se považuje za nejbezpečnější formu uložení kryptoměn.
 4. Krypto adresa (crypto address) – Univerzální kód, něco jako číslo účtu. Každá peněženka generuje nekonečné množství krypto adres. Pro každou měnu existuje jiný formát. Na to je třeba dávat pozor. Adresa se v odborné literatuře označuje taktéž „veřejný klíč“. 
 5. Identifikátor transakce (hash, TxID) – Identifikační kód transakce, díky kterému je možné zjistit stav jakékoli transakce v blockchain síti. 
 6. Private Key – Soukromý klíč ke krypto peněžence. Pouze člověk s privátním klíčem má přístup do peněženky a může nakládat s jejím obsahem. Nikdy se nesdílí! Zjistěte více v našem textu.
 7. Public Key – Veřejný klíč, pomocí jehož sdílení můžete přijímat kryptoměny (adresa). Je díky němu také možné zjistit stav peněženky a vidět proběhlé transakce. 
 8. Blockchain – Databáze všech kryptoměnových transakcí.
 9. Satoshi – Nejmenší jednotka bitcoinu. Všechny poplatky za převod BTC jsou měřeny v této měně. Jmenuje se po údajném zakladateli Satoshi Nakamotu.
 10. KYC (know your client) – Systém ověření klienta, kdy je poskytovatel finančních služeb povinen ověřit klienta a uchovat jeho data.
 11. Fiat – Měna s tzv. nuceným oběhem. Je vydávána vládou a regulována centrální bankou.
 12. Volatilita – Výše kolísání ceny aktiva. Vyjadřuje míru rizika investice. Méně volatilní = více stabilní. Blíže se problematice věnujeme zde.
 13. Stablecoin – Měna, jejíž základ je brán z centralizované měny kontrolované státem (dolar, euro, …). Je méně volatilní, proto má nízké riziko ztráty, ale i výdělku.
 14. Altcoin – Alternativní kryptoměna. Jakákoliv kryptoměna  vytvořená po vzniku Bitcoinu. 
 15. Shitcoin – Altcoin, který má malou, až skoro nulovou hodnotu.
 16. HODL (hold on for dear life) –  Investiční taktika, kdy držíte své kryptoměny „v dobrém i ve zlém“. Ať se děje, co se děje.
 17. Staking – Funkcionalita, která – zjednodušeně řečeno – připomíná spořící účet v bance. Některé kryptoměny se s její pomocí dají zhodnotit 2-15 % ročně. 
 18. Proof of Stake (PoS) – Konsensus, podle kterého fungují některé blockchainy (např. ETH). Mnozí jej označují za ekologičtější způsob zápisu transakcí do bloků, neboť bloky nepřímo zapisují samotní uživatelé skrze algoritmus.
 19. Proof of Work (PoW) – Další konsensus, kterým se prokazuje hodnota platebního prostředku. A to vynaložením výpočetního výkonu těžařů na zápis jednoho bloku. Vyžaduje velké množství energie. Více najdete v našem textu.
 20. Mining – Anglofonní výraz pro těžbu kryptoměn.
 21. Halving – Pravidelné snížení odměny těžařů za zápis bloku do blockchainu na polovinu. Po halvingu se při stejné intenzitě výpočtu vytěží pouze polovina mincí. Poslední halving byl v roce 2020 a následující bude pravděpodobně v roce 2024.
 22. Whale – Investor s velkým kapitálem. V češtině označovaný ekvivalentem „velryba“. Má velký vliv na cenu kryptoměny.
 23. Bull run – Investiční termín pro dlouhodobý růst ceny. V češtině někdy „běh býka“.

   

 24. Bear run – Další investiční termín, tentokrát pro dlouhodobý pokles ceny. V češtině zpravidla nepřekládán.
 25. Dip – Náhlý pokles ceny. Může jít o signál k nákupu podle přísloví „buy the dip“, kdy je možné po krátký časový limit koupit měnu levněji.
 26. ATH (All Time High) – Nejvyšší tržní hodnota, které konkrétní kryptoměna dosáhla v historii své existence.
 27. ATL (All Time Low) – Nejnižší tržní hodnota, které kryptoměna dosáhla od startu obchodování.
 28. Centralizace – Proces, při kterém se rozhodování o entitě vkládá do stále méně lidí. Dobrým příkladem je stát, který se centralizuje do hlavního města. Nebo kryptoměna, jejíž vývoj kontroluje jeden člověk. Často se v této souvislosti mluví o Ethereum.
 29. Decentralizace – Proces, kdy se kompetence ohledně entity rozdělují do stále více rukou. Tím pádem není vývoj řízený jediným člověkem.
 30. NFT (Non-fungible Token) – Token, který lze na základě kódu odlišit od všech ostatních. Každé NFT je svého druhu unikát. Proto se často využívá jako digitální reprezentace uměleckých děl, jako jsou kresby či grafické koláže.

   

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české kryptoměnové projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše