simplecoin logo
Zabezpečení peněženky kryptoměn 2022
Bezpečnost
9 min
31.08.2022

Není rozporu, že zabezpečení peněženky kryptoměn je nejzásadnější disciplína každého nadšence do kryptoměn a jiných virtuálních aktiv. Přesto se v roce 2021 ukradly kryptoměny za rekordních 14 miliard dolarů. Dáme vám detailní návod, jak se nestát této statistiky součástí!

Peněženka kryptoměn je zařízení, které umožňuje bezpečně uchovávat kryptoměny – například bitcoin, ethereum, litecoin, další… Děje se tomu tak pomocí šifrování dvojice klíčů.

 • Veřejný klíč: Ten, kdo má váš veřejný klíč, vám může poslat své kryptoměny. Proto jej často najdete pod prostým označením „adresa“. 
 • Privátní klíč: Vlastník privátního klíče má možnost z peněženky kryptoměny posílat. Není přitom třeba se přihlašovat, nebo cokoli obdobného. Stačí opravdu jen vědět privátní klíč a vložit jej do peněženky. Proto je tak náchylný na útoky podvodníků.

Oba klíče mají formu slátaniny verzálek, kapitálek i číslic. Níže dáváme příklad veřejného klíče:

1P5ZEDWTKTFGxQjZphgWPQUpe554WKDfHQ

Privátní klíč je 256bitová řada složená ze stejných znaků. Je tedy o něco delší. Kvůli tomu, že reprezentuje vlastnictví kryptoměn, se standardně zjednodušuje – místo řady vám ji software peněženky přeloží do řetězce (obvykle) 12 či 24 slov. Tomu se říká „seed“. Ten se lépe pamatuje a uchovává.

Opakování je matka moudrosti: Seed reprezentuje váš privátní klíč. Vaší schopnost odeslat kryptoměny z peněženky. Pokud o něj přijdete, přišli jste o své kryptoměny. Platí přísloví: „ Nemáš seed, nemáš bitcoin“.

Zabezpečení peněženky kryptoměn na burze, jako je Binance a Coinbase

Burzy jsou pro začátečníky oblíbeným místem, kde uchovávají svoje digitální aktiva. To s sebou nicméně nese mnoho rizik. Burzám – Kucoin, Binance, Coinbase atp. – se budeme věnovat první. To proto, abychom vás od výše zmíněné praktiky odradili. Je to sice jednodušší, ale nevyplatí se to.

Když kryptoměny máte na burze, ve skutečnosti nejsou vaše. To kvůli tomu, že nevlastníte svůj privátní klíč. Proto může burza vaše kryptoměny zmrazit či dokonce ztratit. Jde o významné bezpečností riziko, které nepodceňujte! Koupit si kryptoměny bez nutnosti sdílet privátní klíč jde na Simplecoin.

Burzy s vámi klíč nesdílí, nevíte ho. Pracujete pouze s emailem a heslem, popřípadě s formami verifikace. Proto se bezpečností principy trochu liší.

Tipy na zabezpečeně peněženky kryptoměn na burze:

 • Nastavte si dvoufázové ověření skrze SMS nebo Google. Díky tomu bude platforma vždy vyžadovat kód při přihlášení na novém zařízení či z nové IP adresy.
 • Používejte heslo, které nemáte nikde jinde. Stojí na tom vaše peníze, takže protentokrát by se tato obecná rada měla následovat.
 • Udělejte to samé s vaším emailem. Jaká by byla pointa, pokud se útočník může za vás vydávat na emailu?
 • Nastavte peněženky, na které jediné může proběhnout výběr. Útočník tak vaše kryptoměny nedostane na vlastní adresu.
 • Ta nejlepší rada: Nepoužívejte burzy místo peněženek. Je zde riziko hacku, vyšší riziko krádeže i toho, že úřady nechají zmrazit vaše prostředky.

Samostatnou kategorií jsou tzn. „falešné podvodné burzy“. Jde o častý nástroj útočníků. Prostředky na platformu pošlete, ale oni vám už je nedovolí získat zpět. Zjistěte více informací v našem článku.

Zabezpečení peněženky kryptoměn na počítači či telefonu

Nejčastější formou peněženky pro virtuální měny je software, které si nainstalujete na svůj počítač či chytrý telefon.

Příklady software peněženek:

 • Exodus Wallet – k dispozici na všechny zařízení, umožňuje uchovávat velké množství kryptoměn.
 • Mycelium – klasická peněženka pro Bitcoin, dostupná na Android i další platformy.
 • Trust Wallet  – další univerzální peněženka, kterou si nainstalujete na každé platformě.
 •  MetaMask – MetaMask vám umožňuje uchovávat kryptoměny na síti Ethereum a sesterských sítích (Binance Smart Chain). Na všechny zařízení.
zabezpečení peněženky kryptoměn

Pracují tak, že pro vás soukromě skladují klíče. Tím pádem máte ke své peněžence vždy přístup, pokud máte přístup ke svému počítači či telefonu. Nejdůležitějším prvkem je seed, který tentokrát budete mít k dispozici. Zabezpečení vaší peněženky se v podstatě rovná zabezpečení seedu! Pokud jej získá někdo jiný, může se k vašim kryptoměnám „přihlásit“ a zcizit je.

Seed, řetězec slov, může vypadat třeba takto: chair car love being chase chain internet theory drawer pencil headphones book

Jak uchovávat seed: Nenechte nic v náhodě!

Pro účely textu představíme základní poučky, které nepotřebují příliš velký komentář. U každé z nich si řekneme, jak moc zásadní je – extrémně důležitá, významná a nadstandardní. To, abychom opravdu některé z nich zdůraznili.

Zachování seedu nesmíte podcenit. Bitcoin, který skladujete na důchod jako investici, musíte chránit. V sázce jsou vaše vlastní prostředky! Nenechte se okrást. Zároveň taktéž mějte seed vždy při ruce.

Extrémně důležitá bezpečnostní pravidla:
 • Seed nikdy s nikým nesdílejte, ideálně ani s rodinou: Podvodníci se často vydávají za „podporu“ kryptoměnových služeb a seed se z vás snaží vytěžit. Nikdo (kromě vás) jej nikdy nepotřebuje, nikomu jej nikdy nesdělujte. Burzy, u kterých by třeba byl, vám ho neříkají.
 • Seed nepište do žádného dotazníku, mailu či jiné formy kontaktu: Opět jde o častý nástroj podvodníků.
 • Seed neskladujte online: Žádný disk ani drive. Použijte propisku a papír, který skladujete na tmavém a suchém místě. Případně lze použít tiskárnu. Vše, co je online, může být napadeno útočníkem.
 • Seed uložte na místo, kde jej neztratíte: Osvědčený je třeba onen šuplík v domácnosti, kde jsou rodné listy a deset let staré pasy. Existuje riziko, že se k němu dostane někdo z rodiny, ale minimalizuje se šance vaší vlastní zapomnětlivosti.

Významná bezpečnostní pravidla:

 • S nikým nesdílejte, kolik peněz v kryptoměnách máte: Poměrně jednoduchá poučka, která může pomoci chránit vaše jmění.
 • Laminace papíru, na kterém seed je: Existují různorodé domácí laminovačky, skrze které můžete zvýšit bytelnost vašeho seedu s poměrně malým množstvím námahy.
 • Pokud je jmění větší, užijte hardware peněženku: Jde o nejbezpečnější způsob ukládání klíčů. Vyrábí je například český Trezor.
zabezpečení peněženek kryptoměn

Nadstandardní bezpečnostní pravidla:

 • Zjistěte možnosti pronájmu osobního sejfu v bance: Domácí sejf osobně nedoporučuji, neboť přímo křičí „tady je něco důležitého“. Oproti tomu ten bankovní je skvělá volba, pokud to myslíte vážně.
 • Navštivte notáře, pokud máte chatrné zdraví: Seed lze nastavit jako součást závěti. Je to dokonce v komunitě běžné, neboť mnozí jinak s rodinou virtuální peněženku nesdílí.
 • Zjistěte možnosti železných peněženek: Například firma Bunkeroid vytvoří železný plát, který nese váš seed a přežije úplně všechno.

Zabezpečení peněženky kryptoměn: Hardware peněženky a hardware, na kterých máte software peněženky

Nyní, když jsme představili pravidla pro seed, se vrátíme k software na vašich chytrých telefonech a počítačích. Pokud budete brát v potaz vše výše zmíněné, dojdete k závěru, že slabinou je různé riziko spojené právě s těmito zařízeními. Jejich zabezpečení je tak neméně závažné.

Jaké pravidla byste měli dodržovat?

 • Telefon či počítač s peněženkou chraňte heslem, stejně tak samotnou aplikaci uchovávající váš seed.
 • Při jakémkoliv podezření ztráty pomocí jiného zařízení odešlete kryptoměny na novou adresu, nezapomeńte zabezpečit seed nové adresy.
 • Pokud máte hardware peněženku, nenoste ji na klíčích. Někteří tak rádi činí, já to nedoporučuju. Skladujte ji na suchém místě v bytě.
 • Obecně nedoporučuji mít na telefonu roky nainstalovanou peněženku, když ji nepoužíváte často. Pokud chcete například mít strategii DCA a nakupovat každý měsíc, uložte si kromě seedu adresu a pracujte s tou. Jestli vám kryptoměny přišly nemusíte kontrolovat v software, lze to v internetovém prohlížeči. Na Simplecoin si můžete adresu uložit přímo k nám.
Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české kryptoměnové projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše