Darovat dětem peníze k Vánocům, k narozeninám, nebo jiné příležitosti je určitě fajn, ale splní to účel? Pokud chcete dětem doopravdy spořit, měli byste jim peníze ukládat do deflačních aktiv, jako je například Bitcoin.
Každý z nás jistě našel jako dítě pod stromečkem obálku s penězi. Obálka s barevným přáníčkem a v ní hnědé, růžové, někdy i modré papírky. Blízcí dávají dětem peníze v dobré víře, že jim spoří a jednou si za to děti koupí něco hezkého.
Pokud se ale podíváte na skutečnou hodnotu, vyjádřenou koupěschopností, třeba jen 100 Kč dnes a před deseti lety, asi vás napadne, že si toho dnes za 100 Kč nekoupíte zdaleka tolik, kolik tehdy. Má tedy cenu spořit dětem v korunách?
Malé děti a spoření
Pokud chcete darovat peníze dětem, které ještě nejsou schopny pochopit, co si za ně mohou koupit, tak zde opravdu mluvíme o spoření do prasátka. Děti si uloží Vámi těžce vydělané bankovky, aby za mnoho let, až je použijí měly výrazně nižší hodnotu, než v okamžik darování. To přeci nedává smysl. Darovat dětem své „dobré skutky“ jak říká Juraj Karpiš penězům, aby devalvovaly. Proč tedy nezvolit jiný způsob spoření? Stejně jednoduchý a možná i vizuálně přitažlivější. Třeba Bitcoin.
Školní děti a peníze
Pokud dáváte peníze školákovi, který už má své potřeby a ví, jak peníze utratit za své oblíbené věci, je to věc jiná. Zde opravdu může dávat smysl darovat jim peníze, které rychle utratí v nejbližším obchodě a dokonce je to i na chvíli potěší. Ale, co když mohou mít tyto peníze mnohem hlubší rozměr a to edukativní, protože pokud dáte školákovi 100 Kč v bitcoinu a on je neutratí hned, ale za půl roku, si všimne, že mají hodnotu 130 Kč, velmi rychle mu dojde, že investování do smysluplných věcí má jasný a hmatatelný výsledek.
To je skutečný dárek. Darujete dítěti zkušenost s fungováním dnešních peněz a investic, což bude něco, bez čeho se v životě neobejde.
Jak na penízky z obálky
Je jasné, že babičkám neřeknete, aby koupili robátku „Béčka“. Tetičce nevyrazíte z rukou pohrdavě obálku s Františkem Palackým, ale co můžete udělat je, domluvit se s dětmi, že jim peníze po vánocích uložíte, třeba do aplikace Coinomi v podobě bitcoinu. Možná se domluvíte na polovině, která se investuje. Ale důležité je, obzvlášť školákům ukázat, jak to funguje a třeba jim i darovat odkaz na jejich BTC adresu, aby mohli bezpečně sledovat, kolik tam mají.
Jednoduchý příklad:
Čtyřleté dceři dala babička minulé Vánoce 5000 Kč. Rodiče si otevřeli účet na Simplecoin a převedly bitcoiny do peněženky, kterou dceři založili. Tehdy koupili 0,0045824 BTC. Dnes 12.12.2024 mají tyto bitcoiny hodnotu 11 559 Kč.
Je jasné, že dcera ani jednu z těch částek v pěti letech neocení, ale přijde čas, kdy ano.
Až bude dcera umět používat internet, podívá se na adresu dané peněženky, například zde. a uvidí kolik bitcoinů a v jaké hodnotě má.
Pokud byste si chtěli podobný příklad vypočítat, můžete využít kalkulačku zde.
Vždy je vhodné děti požádat o dovolení, jestli jim můžete peníze „vzít“ a uložit je „na účet“, měly by k tomu dát sami svolení a chápat, že jsou peníze stále jejich.
Učme děti investovat
Žijeme v době, kdy peníze ztratily funkci dlouhodobého uchovatele hodnoty a nejen děti, ale i my musíme pro uchování hodnoty peněz hledat jiné nástroje, jako Bitcoin, cenné papíry, nemovitosti, zlato a přijde nám to logické. Proč by mělo být spoření dětí do prasátka jiné?
Co kdybyste svým dětem před 11 lety koupili bitcoin za 2000 Kč jako spoření. Dnes by měly hodnotu přes dva miliony korun. A dnešní situace není jiná. Když dnes dítěti nakoupíte bitcoin v hodnotě 2000 Kč, může za 15 let opravdu mít na řidičák, na start podnikání, nebo možná na auto či byt.
Nalejme si však čistého vaječného koňaku. Je možné, že se hodnota investice také v čase sníží. V minulosti to tak už bylo. Proto je vhodné šetřit/spořit alespoň 4 roky. To je doba, po které byly zatím vždy investice do bitcoin v plusu.
Co tedy letos po Vánocích uděláte s obsahem obálek od babiček a tetiček?
Pokud se rozhodnete koupit bitcoin, můžete u nás na Simplecoin a jak na to naleznete právě zde.