simplecoin logo
Nejlepší peněženky kryptoměn: Jak vybrat tu správnou?
Pro začátečníky
8 min
30.11.2022

Uchovávání kryptoměn na vlastní peněžence je nejbezpečnější způsob, jak držet kryptoměny. Nicméně ve všech těch možnostech se jeden může snadno ztratit. Proto vám představíme ty nejlepší peněženky kryptoměn, se kterými určitě nešlápnete vedle! Taktéž se podíváme na druhy peněženek, jejich výhody a nevýhody.

V minulém textu na téma kryptoměnových peněženek jsme se věnovali zabezpečení. Doporučujeme si článek přečíst, neboť obsahuje mimo jiné detaily fungování peněženky.

Nejlepší peněženky kryptoměn: Jaké existují druhy peněženek?

Možná vás překvapí to, že peněženky kryptoměn se dělí na několik druhů.

Podle čeho se dělí peněženky kryptoměn?

 • Podle toho, které digitální měny podporují: Některé peněženky zvládnou držet jen bitcoin, jiné zvládnou i ethereum či dokonce tisíce dalších.
 • Podle média: Většina lidí používá software peněženku. Nicméně k užitku přijdou v některých případech i hardware či papírové peněženky.

V tomto textu se budeme primárně věnovat různým médiím pro uložení BTC. U kapitoly o software peněženkách si představíme i některé aplikace, jež zvládnou uchovávat kryptoměn více.

Softwarové programy pro držení BTC

Mezi nejlepší peněženky kryptoměn bezesporu patří ty nejrozšířenější – software. Jde o program, který si můžete nainstalovat na počítač, do prohlížeče a na chytrý telefon. Ten za vás vygeneruje a udržuje privátní klíč peněženky reprezentující vlastnictví virtuálních měn.

Privátní klíč: Jeho vlastník má možnost posílat z peněženky transakce. Jde o 256bitovou řadu kapitálek, verzálek i číslic. Kvůli jeho složitosti jej pro vás peněženka přeloží na (běžně) 12 či 24 slov – tomu říkáme „seed“. Seed musíte za každých okolností udržovat v bezpečí. Nesmíte jej zapomenout ani nikomu vyzradit!

Jakou konkrétní aplikaci si vybrat?

Pojďme si představit některé osvědčené nejlepší peněženky kryptoměn, které můžete nainstalovat na svůj počítač či chytrý telefon.

Důrazně doporučujeme používat jen velmi rozšířené peněženky, jako jsou ty níže uvedené. Pokud nebudete dávat pozor, existuje šance naletění podvodníkovi. Další bezpečnostní tipy v našem článku.

Software peněženky pro držení bitcoinu:

 • Mycelium: Oblíbená BTC peněženka, kterou si lze nainstalovat na chytrý telefon. Najdete ji na Google Play i App Store. Umožňuje jednoduché přijímání i odesílání bitcoinu. Pomůže vám s vypočítáním transakčního poplatku podle toho, jak rychle chcete, aby vaše transakce dorazila k cíli.
 • Electrum: Open-source peněženka pro kryptoměnové labužníky, kteří chtějí jednu z nejosvědčenějších peněženek v průmyslu. Pokud si vytváříte peněženku poprvé, může pro vás být složitější. Nicméně, o to více možností uživateli dává. Stahujte ji pouze z oficiální webové adresy.

Mycelium najdete pro takřka každý telefon. Zdroj: Google Play

Nejlepší peněženky kryptoměn

Multiměnové software peněženky:

 • Exodus: Peněženka, díky které můžete držet takřka kteroukoliv kryptoměnu. Je zdarma a snadno se s ní pracuje. Další výhodou je taktéž to, že si ji lze nainstalovat na každé zařízení. Avšak vy si vyberte pouze jedno, neboť mít peněženku na každém z nich je zbytečné bezpečností riziko.
 • Trust Wallet: Trust Wallet vám taktéž nabídne držení skoro všech digitálních měn. Je zdarma, ideální pro nováčky i mírně pokročilé. Kromě výše zmíněného může zaujmout i tím, že podporuje pasivní příjem skrze staking – kryptoměnovou obdobu úročení.
Nejlepší peněženky kryptoměn

Trust Wallet je stálice mezi software peněženkami. Zdroj: Trust Wallet

Výhody a nevýhody software peněženek

Všechno má svoje pozitiva i negativa. Představené aplikace nejsou výjimkou.

Výhody software peněženek:

 • Většina je šitá na míru nováčkům: Jestli nemáte v digitálních měnách stovky tisíc, zřejmě pro vás bude software peněženka tou nejlepší volbou. Je dobrá pro osvojení bezpečnostních návyků.
 • Zpravidla jsou zdarma: Díky tomu se z nich stává ideální možnost pro nezkušené vlastníky digitálních měn.
 • Své kryptoměny můžete mít při ruce: Pokud potřebujete poslat transakci, není to složitý proces jako například u papírových peněženek.
 • Různorodé další vychytávky: Třeba na telefonu můžete skenovat QR kódy. Tím si ulehčíte odeslání transakce. Taktéž přijde vhod vypočítání poplatku síti.

Nevýhody software peněženek:

 • Připojení k internetu: Software peněženku si pravděpodobně nainstalujete na zařízení, které používáte a máte připojené k internetu. U takových peněženek (zvaných „hot“) vždy existuje nebezpečí hacku.
 • Musíte dávat pozor i na hardware, na kterém je peněženka nainstalovaná: Pokud často ztrácíte telefon, zřejmě pro vás nejsou aplikace pro skladování kryptoměn to pravé.

Nejlepší peněženky kryptoměn: Hardwarové od společnosti Trezor nebo Ledger

Hardware peněženka je speciální zařízení, které je specificky určené k držení virtuálních měn. Obecně jde o nejbezpečnější způsob uchovávání kryptoměn. Mezi dvojici největších společností v této oblasti patří český Trezor a zahraniční Ledger.

Peněženku Trezor si můžete koupit i v našem klientském centru, neboť Simplecoin je její autorizovaný prodejce. Zjistěte více informací a navštivte nás!

Výhody a nevýhody hardware peněženek

Bezpečnost je vykoupena vyšší cenou. Jaké další věci byste měli vědět?

Výhody hardware peněženek:

 • Bezpečnost: Hardware peněženky jsou nejbezpečnější forma uchovávání kryptoměn. Nemusí být připojené k internetu, proto jsou vaše klíče vždy v bezpečí.
 • Multifunkčnost: Dříve tomu tak nebývalo, ale nejnovější verze hardware peněženek zvládnou levou zadní nejen bitcoin, ale i desítky až stovky dalších kryptoměn. Modelů existuje několik, je třeba si podle toho vybrat.
 • Dlouhodobost: Hardware peněženky jsou udělané tak, aby vám vydržely do důchodu. Jsou ideální volba pro ty, kteří mají v kryptoměnách větší obnos peněz.

Nevýhody hardware peněženek:

 • Cena: Za vyšší stupeň zabezpečení si připlatíte. Trezor i Ledger se pohybuje v řádech tisíců Kč. Cenovka se liší podle toho, o jaký model jde.
Nejlepší peněženky kryptoměn

Česká hardware peněženka Trezor. Zdroj: Bitcoin Wiki

Další způsoby držení kryptoměn

Pro úplnost si představíme krátce i další možnosti, které jako investor máte.

Papírové peněženky

Papírové peněženky jsou speciálně vytištěné certifikáty, které obsahují váš privátní a veřejný klíč. Jde o mírně zastaralou metodu držení virtuálních měn, nicméně v kombinaci s laminovačkou najde své zástupce i dnes. Papírovou peněženku si můžete vytvořit třeba zde.

Bunkeroid

Bunkeroid je slovenská peněženka, která je ve své podstatě jen nezničitelný plát oceli, ve kterém je vyrytý váš privátní klíč reprezentovaný seedem. Výborná volba pro ty, kteří očekávají brzkou jadernou apokalypsu.

Online peněženky

Online peněženky mohou být rizikem pro vaše peníze, nicméně mají velkou výhodu v uživatelské přívětivosti. Jde o peněženky, které máte vedené u burzy kryptoměn. Je proto zásadní, abyste pracovali jen s ověřenými entitami! Jak je najít se dozvíte v našem článku.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české kryptoměnové projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše