simplecoin logo
Kompletní návod na založení kryptoměnové peněženky – Bitcoin a další 2022
Pro začátečníky
8 min
30.09.2022

Založení peněženky kryptoměn je první krok, který uděláte v případě zájmu o postavení portfolia. Navzdory tomu může pro nováčka být proces složitý. V některých případech dokonce může dojít později k její ztrátě, pokud člověk není edukovaný o věcech, jako je privátní klíč a jeho význam. Abychom pomohli, píšeme kompletní návod na založení kryptoměnové peněženky, krok za krokem.

Úvod a vysvětlení pojmů

Než přejdeme na samotný návod na založení kryptoměnové peněženky, připomeneme si některé významné pojmy, bez kterých se neobejdete. Další detaily najdete v článku Zabezpečení peněženky kryptoměn 2022. Důrazně doporučujeme si jej přečíst!

Co je peněženka kryptoměn a jak funguje

Peněženka kryptoměn je software, které vám umožní vygenerovat si vlastní šifrované klíče. S těmi následně můžete pracovat – posílat kryptoměny, přijímat platby a stavět portfolio. Každá peněženka se skládá z dvojice klíčů:

  • Veřejný klíč: Ten, kdo zná váš veřejný klíč, má možnost vám poslat kryptoměny. Jde o slátaninu verzálek, kapitálek i číslic o délce 27 až 34 znaků. Často se veřejnému klíči říká taktéž „adresa“.
  • Privátní klíč: Ten, kdo drží privátní klíč, má přístup k odesílání kryptoměn z peněženky. Jde o nejdůležitější část každé z nich, takže jeho ztráta může být devastující. Privátní klíč vám většinou peněženky přímo neřeknou, ale přeloží jej do takzvaného „seedu“. Držitel seedu je vlastníkem kryptoměn na adrese.

Seed je řetězec (obvykle) 12 nebo 24 slov. Jak již bylo zmíněno, vlastník seedu má přístup ke kryptoměnám na peněžence. Zajímavostí je, že byla zvolená právě forma slov kvůli tomu, že se lépe pamatuje.

Je zásadní si uvědomit, že seed nesmíte s nikým sdílet! V ideálním případě ani s rodinou. Mějte jej uskladněný v bezpečné formě na temném a suchém místě. Jeho ztráta znamená, že jste o kryptoměny přišli! Více v našem textu o bezpečnosti. Taktéž vás může zaujmout článek rozebírající základní pojmy.

Návod na založení kryptoměnové peněženky v roce 2022

Existuje několik druhů peněženek. Například software, papírová či hardware. Je jich velké množství. Za účelem tohoto textu jsme zvolili software peněženku, neboť pro nováčka se nejlépe operuje. Jde o program Exodus.

Jako platformu jsme zvolili Windows, nicméně peněženku si lze nainstalovat i na telefon a další zařízení. Doporučujeme nicméně to zbytečně nedělat, protože při ztrátě zařízení může vzniknout velký problém.

Návod na založení peněženky kryptoměn napíšeme tak, abychom popsali celý proces detailně krok za krokem. V našem scénáři bude cílem založit Bitcoin peněženku. Nicméně Exodus je multifunkční, zvládne i jiné kryptoměny.

Krok první: Stažení software Exodus na počítač

Navštivte exodus.com. V pravém horním rohu klikněte na tlačítko DOWNLOAD. Na otevřené stránce klikněte DOWNLOAD EXODUS v sekci Desktop. Otevře se malé menu, kde si můžete vybrat zařízení. V našem klikneme na „Download Windows (64-bit)“. Začne se stahovat soubor s aplikací. Po stažení jej otevřete.

návod na založení peněženky kryptoměn

Krok druhý: Instalace Exodus na počítač

Po otevření se program automaticky nainstaluje. Hned po instalaci se objeví okno s informací, že program je nainstalovaný a máte možnost jej otevřít pomocí zástupce na vaší ploše (text je v angličtině). Přesně to uděláme.

návod na založení peněženky kryptoměn

Krok třetí: Otevření okna zabezpečení

Otevřete program. Nyní je vaše peněženka technicky již vytvořená, neboť Exodus to dělá automaticky. Nicméně je nutné si ji zabezpečit a získat k ní seed, abychom ji mohli používat dlouhodobě. Proto v horní liště klikneme na „Backup“.

návod na založení kryptoměnové peněženky

Krok čtvrtý: Nastavení hesla

Teď potřebujeme nastavit heslo k aplikaci. Heslo chrání vaše kryptoměny v případě zcizení počítače či telefonu. Nicméně nemá co dočinění s blockchainem, jde pouze o funkcionalitu peněženky, v našem případě Exodus. Při jeho zapomenutí nebo ztrátě se nic neděje, pokud máte stále přístup ke svému seedu.

Nastavíme bezpečné heslo, které je unikátní a obsahuje všechny druhy znaků. Bude chránit vaše peníze, takže by se nemělo podcenit. Heslo po vás bude program chtít zopakovat.

Krok pátý: Získání seedu

Jak jsme si ukázali, seed je klíčovou součástí každé peněženky. Ve chvíli, kdy nastavíte heslo, vám Exodus hned nabídne taktéž získání seedu. Nabídku přijmeme kliknutím na ikonu „VIEW SECRET PHRASE“.

návod na založení kryptoměnové peněženky

Krok šestý: Uložení a záznam seedu

Nyní přichází ten nejdůležitější krok – seed. Exodus vám ukáže 12 slov skrytých za jednotlivými čísly. Vy si seed zaznamenejte. Ideálně na papír, protože digitální kopie jsou vždy riziko. Pokud se chcete o skladování seedu dozvědět víc, podívejte se na tento článek. Znovu apelujeme na to, abyste byli při nakládání se seedem vždy maximálně svědomití. Vsázce jsou vaše vlastní peníze.

Poznámka: Všechny slova v seedu jsou jednoduché pojmy v angličtině. Abyste slovo odkryli, najeďte kurzorem na číslo reprezentující pozici v seedu. Taktéž vězte, že na pořadí záleží!

návod na založení kryptoměnové peněženky

Jakmile seed zaznamenáte, posuňte stránku kolečkem a klikněte na „seed“.

návod na založení kryptoměnové peněženky

Krok sedmý: Verifikace záznamu seedu

Každá peněženka bude vaši znalost seedu kontrolovat. Exodus se vás zeptá na konkrétní slovo odpovídající konkrétní pozici. Odpovězte a pokračujte kliknutím na „DONE“.

návod na založení kryptoměnové peněženky

Gratulujeme, nyní víte, jak založit peněženku kryptoměn. Pro komplexní informační servis vám ještě ukážeme základní funkcionality software, abyste ji mohli plně používat.

Co Exodus umí?

Jako první si peněženku nastavíme. V horní liště kliknete na „Personalize“. Zde nás bude zajímat primárně měna. Defaultně jde o americké dolary, nicméně můžete pracovat s celou řadou měn včetně české koruny (CZK).

návod na založení kryptoměnové peněženky

Nyní otevřeme záložku „Assets“. V té najdeme veškeré podporované kryptoměny. Tu, která nás zajímá, najdeme pomocí vyhledávání. Pro účely textu pracujeme s BTC. Po otevření stránky konkrétní kryptoměny stačí jediné – kliknout na „Receive“ a zkopírovat adresu, která se zobrazí.

návod na založení kryptoměnové peněženky

A je hotovo! Pokud se vám zdá, že všemu stále dokonale nerozumíte, nemějte strach. Můžete zavolat na naší infolinku. Tam vám poradíme, nebo se domluvíme na schůzce v našem komunitním centru, kde pomůžeme s individuální asistencí.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české kryptoměnové projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše