Kryptoměny přinesly alternativu ke klasickému finančnímu systému a snaží se moc nad penězi vyrvat státům z rukou. Proto by se mohlo zdát, že výdělek spojený s novými digitálními „punkovými“ aktivy by se neměl danit. Bohužel to tak není.
Pokud jste v roce 2023 směňovali kryptoměny na České koruny nebo jinou měnu s nuceným oběhem (fiat) a měli jste z toho zisk, gratulujeme. To je vždy příjemné. Máte však povinnost dát podíl ze svého úspěchu i finančnímu úřadu. Nezapomínejte, že na blockchainu je vše uloženo navždy a i finanční správa bude mít dřív nebo později (spíše později) nástroje na to, jak zpětně zjistit vaše „pochybení“, a vyzve vás k dodanění.
Časový a hodnotový test
6. prosince 2024 bylo v poslanecké sněmovně ČR schváleno zavedení časového a hodnotového testu na kryptoměny. Tato nová legislativa začne platit den po zapsání do sbírky zákonů a to může být v průběhu ledna 2025. Bude platit retroaktivně, tedy pokud v roce 2025 prodáte kryptoměny držené alespoň 3 roky a nepřesáhnete hranici 40 milionů Kč prodejů (cenné papíry + kryptoměny) nemusíte platit daň ze zisku.
Za rok 2024 se vás to však netýká a je nutné zdanit veškerý zisk.
Časový test začne rovněž platit až v lednu 2025 a za rok 2024 s ním tedy nelze počítat. V okamžiku kdy v roce 2025 nakoupíte služby či produkty za krypto a celkový prodej nepřesáhne 100 000 Kč, nebudete muset nic z toho uvádět do daňového přiznání. Na to se ale můžeme těšit až u DP 2026.
Kryptoměny nejsou peníze, ale majetek
Všeobecně se z pohledu české legislativy na kryptoměny hledí jako na nehmotný movitý majetek. Příjem z prodeje kryptoměn se proto daní podle §10 Zákona o daních z příjmů – Ostatní příjmy. Konkrétně se na ně vztahuje odstavec 1), písmeno b), odrážka 3 (Ostatní příjmy z úplatného převodu jiné věci). Vzhledem k tomuto zařazení se na kryptoměny nevztahuje osvobození příležitostných příjmů pod 30 tisíc za rok. Dobrá zpráva je, že se na tento příjem nevztahuje povinnost platit zdravotní a sociální pojištění.
Daň platíte z každého prodeje nebo směny, z které máte zisk. Daňová sazba pro fyzické osoby je 15 %. V případě, že vaše příjmy překonaly 48násobek průměrné mzdy, zaplatíte 23 %. V roce 2023 byl 48násobek průměrné mzdy (40 324 Kč) 1 935 552 Kč.
V tomto článku se budeme věnovat hlavně daňovým případům, které mohou vzniknout prostřednictvím služeb a kryptoměn spojených s nabídkou směnárny Simplecoin. Pro detailnější článek můžete jít například sem.
Letošní termíny dle formy podání:
- Základní termín – 2. dubna 2024
- Online – 2. května 2024
- S daňovým poradcem – 1. červenec 2024
Metodika výpočtu daně
Data
Pro výpočet daně budete potřebovat nejdříve data, ze kterých lze zisk spočítat. V případě Simplecoinu je najdete ve svém účtu v záložce Objednávky. Tam vyfiltrujete jen ty Hotové a stisknete tlačítko Export do CSV. Tím získáte CSV soubor, který můžete otevřít v Excelu.
Jednorázový nákup, jednorázový prodej
Pokud jste jednorázově nakoupili a vše pak jednorázově prodali, pak od prodejní ceny odečtete cenu, za kterou jste kryptoměnu zakoupili, a z rozdílu vypočítáte 15 %.
Více nákupů a jednorázový prodej
Pokud jste ale udělali objednávek více, řekněme desítky nákupů v různých časech a kurzech, bude už výpočet trochu náročnější. Doporučujeme výpočet provést v tabulkovém editoru (ideálně šifrovaně v cryptpad.cz).
Vlastní výpočet
Tento postup je sice náročnější, ale doporučujeme ho.
Postup:
- Z CSV exportu si v tabulce pro každou měnu zvlášť sečtěte, za kolik CZK (nebo EUR) jste průběžně nakupili. Tedy vaše celkové náklady.
- Spočítejte celkové množství kryptoměny, kterou jste nakoupili.
- Pokud prodáváte vše, odečtěte od celkové prodejní ceny celkové náklady a získáte zisk, ze kterého je 15 % základem daně.
- Pokud prodáváte jen část, je nutné vypočítat náklady, které vznikaly s různými kurzy v různých časech. Proto použijte buď metodu FIFO (First-In-First-Out), nebo aritmetický průměr. Zkuste obě a porovnejte, která vám vyjde lépe; viz příklady níže.
- Z obou metod získáte základ daně, který pak uvedete v daňovém přiznání, v kolonce ostatní příjmy.
Příklad:
Koupili jste 1 BTC za 100 000 Kč, pak tři BTC za 50 000 Kč. Nyní chcete prodat 2 BTC s kurzem 200 000 Kč.
Metodika FIFO
Ve chvíli prodeje počítáte s těmi mincemi, které jste koupili jako první.
Nejdéle držený bitcoin byl za 100 000 Kč (rozdíl je 100 000 Kč od současného kurzu).
Druhý nejdéle držený bitcoin byl za 50 000 Kč (rozdíl je 150 000 Kč od současného kurzu).
Váš zisk je tedy (100 000 Kč + 150 000 Kč) 250 000 Kč.
To je váš základ daně a z toho počítáte 15 % = 37 500 Kč
Metodika Aritmetický průměr
Zde si vypočítáte průměrnou cenu všech uskutečněných objednávek, přičemž tuto cenu odečtete od ceny, za kterou jste kryptoměnu prodali (viz předešlý příklad).
Průměr nákupní ceny jednoho BTC je (100 000 + 50 000 + 50 000 + 50 000)/4=62 500 Kč. Prodáváte 2 BTC, tedy 2 x 62 500 Kč = 125 000 Kč. Chcete tedy prodat 2 BTC v celkové hodnotě 400 000 Kč (2x 200 000 Kč) – 125 000 Kč = 275 000 Kč.
Což je váš základ daně a z něj tedy odvedete 15 %, což je 41 250 Kč.
Tímto způsobem vypočtete v Excelu hodnotu k danému datu prodeje. Doporučujeme vždy uvádět ve své metodice přesné datum, kdy výpočet vznikal, a používat kurz, který je ověřitelný – například na CoinMarketCap, kde je u každé měny historie hodnoty na dny. BTC totiž nemá jednotnou cenu. V jednu chvíli bude stát jiné množství USD v USA, jiné v Nigérii a nebo v Praze. Je to decentralizovaná měna.
Pokud obchodujete na více burzách, je potřeba udělat stejný postup pro každou z nich.
Softwarový výpočet daně
Naznačili jsme, že existují ještě řešení, jak spočítat daně automatizovaně. K těmto řešením je vhodné přistoupit ve chvíli, kdy máte více burz/směnáren, případně obchodujete pomocí automatických botů a máte stovky až tisíce transakcí ročně. V takovém případě vám pomohou online nástroje, které dokáží vše automatizovaně vypočítat a přesně určit výši vaší daně. Nevýhodou ovšem je, že jim musíte poskytnout informace o svých kryptoměnových nákupech. Ať už importem CSV databází, nebo třeba jen propojením účtu burzy s onou aplikací.
Některé daňové kalkulačky zase umí pracovat s tzv. xpub souborem vaší kryptoměnové peněženky. Zde velký pozor. Pokud někomu poskytnete xpub své peněženky, bude schopen zjistit, které adresy vygenerovala vaše peněženka, a to nejen z minulosti, ale i v budoucnu. Bude tedy schopen monitorovat váš majetek po celou dobu, po kterou budete peněženku používat. Což je také velké riziko pro vaše soukromí.
Rizika jsou tedy zřejmá. Nechcete, aby jakákoli třetí strana věděla, kolik máte kryptoměn a na jakých adresách vám leží. Jedná se o extrémně citlivé informace. Nehledě na to, že každého prostředníka může někdo hacknout nebo mohou svá data prodat někomu dalšímu.
Mnohdy však uživatelé vymění tyto citlivé informace za pohodlí a ušetřený čas. Rozhodnutí je na každém.
Můžeme doporučit:
- Česká platforma, propojitelná se všemi velkými burzami a směnárnami včetně Simplecoinu. Data lze importovat pomocí CSV i propojení účtů.
- Počítá z importovaného CSV, ale spárujete ho i se svou peněženkou. Když ho budete používat celoročně, pohlídá za vás daňové limity, abyste zbytečně nepřepláceli.
- Umožňuje import CSV souboru s transakcemi.
Účetní firma
Třetí možností je pak najmout si profesionální účetní firmu, která vše udělá za vás na základě poskytnutých CSV databází. I zde je nutné myslet na to, že poskytujete velmi důvěrná data třetím stranám. Je na každém, kolik soukromí chce odhalit a za jakou cenu.
Můžeme doporučit:
- WhaleBooks
- Daněhned s.r.o.
Česká účetní firma, nabízející nejen online platformu pro výpočet daní z krypta, ale zároveň účetní společnost, která může pomoci u komplikovanějších případů.
S účetní firmou Daněhned spolupracuje naše směnárna již delší dobu a v oblasti účetnictví a daňového poradenství jsme velmi spokojení.
Firma se věnuje daním v kryptoměnovém průmyslu již od samého počátku své existence a v kryptoměnové komunitě mají velmi dobré jméno. Jejich CEO Juran Kirill často vystupuje na konferencích a sdílí zkušenosti v oblasti daňového poradenství i na svých sociálních sítích.
Co je ještě nutné danit
Směna kryptoměny za kryptoměnu
Když vyměníte například nakoupené ethereum za bitcoiny a vyděláte na tom, i z takového příjmu musíte zaplatit daň.
Staking
Směnárna Simplecoin nenabízí na svých stránkách možnost stakingu a z kryptoměn, které prodává, je možné stakovat pouze Ethereum. Pokud vás zajímá více informací o tom, jak danit příjem z kryptoměn, podívejte se na článek Jak na zdanění krpytoměn.
Nákup za kryptoměny
Pokud nakupujete zboží nebo služby za kryptoměny, měli byste správně danit i toto. Tedy v okamžiku nákupu vypočítat realizovaný zisk od okamžiku nákupu kryptoměny a z něj danit 15 %.
Těžba/Mining
Detaily o danění těžby kryptoměn naleznete v článku Jak na zdanění kryptoměn.
Co není nutné danit
Darování kryptoměn
Mezi příbuznými v přímé linii, pobočné linii a manžely je darování kryptoměn osvobozeno od daně. Když obdarovaný kryptoměny následně prodá, zdaní jen rozdíl mezi cenou v okamžiku nabytí a cenou, za kterou byly kryptoměny prodané. Jen pozor, při daru přesahujícím 5 milionů Kč musí příjemce dar nahlásit.
Jak se finanční úřad dozví, že jsem prodal krypto?
Nejčastěji prostřednictvím anonymního udání. Ale jak jistě víte, při nákupu na burze nebo směnárně udáváte své údaje a jako regulované instituce musí i směnárna a burza na vyžádání sdělit státní správě transakční historii vašeho účtu. U zahraničních burz se zase využívá tzv. „mezinárodní výměna informací“. Každopádně do vašeho bankovního účtu může Finanční úřad (FÚ) nahlédnout kdykoli i bez pádného podezření.
Druhá možnost je tzv. kobercový nálet, kdy si FÚ vyfiltruje 15 největších burz a pak si od bank vyžádá data o uživatelích, kteří s nimi obchodovali. Těm následně projde účty a přesně zjistí, kdo kdy nakoupil, kdo kdy prodal a porovná to s tím, kolik kdy přiznal. Toto může udělat kdykoli a 3 roky zpětně.
Všeobecně doporučujeme zisk z kryptoměn danit a přiznávat. Z předešlých argumentů je zřejmé, že blockchain uchovává veškerou historii transakcí a zprostředkovatelé nákupů rovněž. Riziko je tedy v porovnání s 15 % daně zbytečně vysoké.
PS: Chtěli bychom upozornit na to, že autor ani vydavatel tohoto článku není certifikovaný daňový poradce a nemá oprávnění k závaznému výkladu právních předpisů. Proto, pokud v danění stále tápete, doporučujeme se obrátit na licencovaného daňového poradce anebo na příslušné úřady.