simplecoin logo
Hopiový drink v chaotické době – proč dokupovat
Dlouhodobé investování
9 min
14.04.2025

Sousloví jako „bear market“, „nevyhnutelná recese“, „nashle za 4 roky“ a „poslední zhasne“ už zase lítají vzduchem. Pamatujte ale, nic se není tak horké, jak se to uvaří.

Dnešní článek má za účel lehce vás pozvednout na duchu a nalít doušek čistého hoppia (z anglického slova „hope“ – naděje). Čerpat můžu mimo jiné z toho, že se na finančním trhu pohybuji už téměř 16 let a celá moje kariéra je produktem tzv. „velké finanční krize“ z roku 2008 a 2009. Shodou okolností tedy jako Bitcoin, o kterém dnešní článek bude samozřejmě pojednávat také, byť dnes jen nepřímo.

Trump jede podle plánu

Prvním faktem k uvědomění si, že „vše jde podle plánu“ je, že Trump nedělá nic, co by neslíbil, že udělá. Již před svým zvolením jasně deklaroval, že bude stavět Ameriku na první místo a je připraven přijmout i velmi nepopulární a bolestivá opatření – jako cla. Ano, provedení jsou typicky trumpovsky chaotická a připomínají legendární hlášku „odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil.“ Ve skutečnosti je to ale chaos jen na první pohled, Trump potřeboval dokázat, že je dostatečně velký „šílenec“ aby to udělal a to mu bohatě stačilo k tomu výrazně posílit pozici USA na globálním obchodním trhu.

Nepopulární cla fungují

Evropa tak typicky ohnula hřbet ještě než dopadla první rána. Trump už prokazatelně jednal (nebo bude jednat) se zástupci dalších více než 70 států, která se původně proti clům vymezila a na Čínu uvalil tak velká cla, že to medvídka Pú Si Ťin-pchinga donutí reagovat proobchodně, nebo spáchat ekonomickou sebevraždu.

Velká jména mezinárodního businessu ohlásila masivní investice na půdě USA a vyhlídky jsou ve skutečnosti pozitivní. Nenechte si nalhat opak od evropských apokalyptických novinářských hochštaplerů. Potenciálně bolestivým krátkodobým následkům se ale nejspíš nevyhneme. Ostatně, málokterá zásadní změna se obejde bez bolesti. Díky rychlým úspěchům agresivních vyjednávacích taktik si prezident spojených států mohl dovolit (prozatím dočasně) cla pozastavit, čímž trhy poslal obratem zpět do zelených čísel a krize je zdánlivě zažehnána. 

Trhy nadále čeká zvýšená volatilita

Chci vás jen ujistit, že chaos bude pokračovat. Alespoň tak hovoří zkušenost. Připomeňme si, že Donald Trump je stále v zahřívacím kolečku a neskončila mu ani typická „doba hájení“ která bývá prvních 100 dní v úřadu. Takže ano, trhy budou nadále volatilní a v určitém napětí, jaké trumfy ještě Trump může vytáhnout z rukávu. Trhy budou reagovat přehnaně ať už směrem nahoru (to vidíme už dnes 10. dubna, kdy vidíte leckde dvouciferné procentuální nárůsty jen na základě jednoho oznámení) nebo dolů v reakci na jakýkoliv náznak negativní zprávy.

Ale období zvýšené volatility je příležitost, která se už nemusí opakovat (minimálně nějakou dobu) a zkušení investoři právě v posledních dnech otevírají pomyslné peněženky a posilují své pozice v aktivech, která mají smysl. A to opravdu není Solana nebo Kaspa.

Neměňte strategii, pokud se nemění fundament

Přejděme tedy k onomu slibovanému hoppiu. A vy si ho tentokrát nalejete sami, já jen dodám třešničku a plátek citrónu na závěr. Zeptejte se sami sebe: Co se vlastně – krom ceny v dolarech či korunách – změnilo na vašem investičním portfoliu? Je v něm fundamentálně něco jinak? Odpověď nejspíš bude: „Nic se nezměnilo.

Na spoustě aktiv máte jedinečnou příležitost, nakupovat za ceny, které byly naposledy k vidění třeba v nejistotě panující ohledně čínské chřipky v roce 2020, leckde i ještě dál v minulosti. Ne vždy máte možnost „cestovat v čase“, ale tentokrát to štěstí máte.

Jenže najednou, jakoby lidem v kritickém momentu došla odvaha. Cítíte strach a nejistotu. Fear and Greed index je prakticky na minimu, hrůza mlátí chlívkem. Téměř nikdo z „amatérských“ investorů fakticky nekupuje (přinejlepším drží nervy na uzdě a nevybírají ztrátu) a zisky tak budou opět brát „velcí kluci“ a „smart money“ z Wall Streetu. Bohužel.

Přitom kdyby bylo máslo v akci, koupíte si čtyři do lednice a dalších šest do mrazáku. Aspoň já to tak dělám. Když je ale ve slevě akciový index, všichni se bojí a nakupují jen ostřílení vlci. Řešením je tedy mít mentalitu ostříleného vlka. A já se přiznám, že neznám odpověď na otázku, jestli se ta mentalita dá „naučit“ nebo se musí „prožít“. Přál bych si, aby stačilo to první – proto píšu tyhle řádky.

Bitcoin nevyužil příležitost

S Bitcoinem je to ale celé trochu složitější, to uznávám. Chvíli jsem i já věřil, že může dojít ke změně narativu, respektive proražení našeho roky propíraného narativu směrem do investičního mainstreamu, tedy že Bitcoin je digitální zlato. Ostatně, chvíli to tak opravdu vypadalo. Když tradiční trhy krvácely tempem dlouho nevídaným, Bitcoin se srdnatě držel nad hranicí 80 000 dolarů za minci, což byla pro mě osobně parádní podívaná. Z důvodů výše zmíněných vlastně i mnohem zajímavější, než třeba posunutí ATH ze 106 na 109 000 dolarů v den Trumpovy inaugurace.

Bohužel to nevydrželo, pravděpodobně i proto, že Bitcoin je skutečně zlato digitální – ale právě proto je však obchodovaný tzv. 24/7, zatímco tradiční trhy spí, nebo u nich jde dokonce zastavit obchodování při přílišné volatilitě. Bitcoin je tedy vlastně nejcitlivější ukazatel sentimentu trhu a ten teď zkrátka nebyl příliš pozitivní, byť se držel zuby nehty. 

Ta otázka ale pořád stojí. Změnilo se fundamentálně něco na tom, jak Bitcoin funguje? Nezměnilo. A z hlediska toho, jak je trh vůči Bitcoinu nastavený, jsme dokonce v nejvíc bullish fázi, kde můžeme být. Máme schválená ETFka, USA se zavázaly tvořit bitcoinovou rezervu, velké instituce a firmy nakupují bitcoin po miliardách. Pouze hrátky mocných na geopolitickém jarmarku uvalují finanční trhy do nejistoty, která má vliv na cenu. Ale ne na fundament a to je to zásadní.

Tahle „cenová“ nejistota je váš kámoš, otevírá možnost výrazně posílit pozici v aktivech, kterým věříte. Obavy z možných větších výkyvů může dále zmírnit dobře nastavená DCA strategie a především pak délka investičního horizontu, kterou u Bitcoinu stále doporučuji minimálně na 4 roky. Česky řečeno: V současném prostředí asi nezbohatnete přes noc, ale dá se na něm vydělat dlouhodobě.

USA zalijí trhy likviditou

A čím tedy na závěr obohatím náš hoppium drink, co bude tou třešničkou a plátkem citronu? No, je to vědomí, že pravidla hry jsou daná a jsou mimo dosah i takového střelce, jakým je Donald Trump. 

Ukazuje se totiž, že bitcoin je extrémně citlivý ještě na jednu věc – s odstupem 7 – 12 týdnů reaguje na změnu likvidity na trhu a ta se po dlouhé době, kdy se Fed pokoušel o kvantitativní utahování (QT) začala obracet a navyšovat. Množství peněz v oběhu tak opět roste.

USA navíc ještě letos budou muset refinancovat přibližně 9,2 bilionu dolarů státního dluhu, prakticky celou čtvrtinu z 36 bilionů. Trump tak bude muset nadále tlačit Fed k co největšímu snížení úrokových sazeb, aby se vyhnul situaci, kdy by obsluha dluhu byla pro USA příliš nákladná. Svoje hrátky s trhy navíc nesmí přepálit. Recesi se potřebuje vyhnout velkým obloukem doslova za každou cenu, aby nepadl stín na jeho prezidentování. Tak jako tak, je prakticky jistota a pouhá otázka času, kdy se nakonec uchýlí i k „přiznanému“ kvantitativnímu uvolňování (QE), protože to je krom úrokových sazeb jediný nástroj, který americký Fed má pro ovládání (resp. ohýbání) trhu. 

A víte, co se stalo naposledy, když se rozjelo QE naplno? Bitcoin vystřelil na 25násobek tehdejší hodnoty a mě konečně došlo, že tahle věc už nikdy neumře. Prakticky bezbřehá záplava likvidity vyžene Bitcoin a akciové trhy k novým výšinám a „bullish“ scénáře pro rok 2025 s nejvyšší pravděpodobností dojdou naplnění. Takže buďte v klidu a kupujte bitcoin. Třeba na nejstarší české směnárně Simplecoin.

František Marek
František Marek
Mojí misí je rozšířit pochopení Bitcoinu mezi běžné lidi. Byla to právě absence přístupných informací o Bitcoinu, která mě v roce 2014 odradila od investice do něj. Nakonec jsem do králičí nory spadl až v roce 2021, tedy přesně včas, abych s Bitcoinem zažil jeho první opravdovou finanční krizi. Moje odhodlání sílí každým dnem - rozpadající se současný finanční systém totiž dává Bitcoinu víc a víc za pravdu.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše