Slyšeli jste někdy o digitálních grafikách, které se prodávají za miliony korun? V tom případě jste se setkali s NFT (Non-fungible token). Co je NFT nemusí být každému zřejmé, proto přinášíme text, který uvrhne na celý trend světlo. Vyplatí se NFT koupit? Nebo je lepší zůstat u klasického bitcoinu?
Co je NFT?
Non-fungible token lze volně přeložit jako „nenahraditelný token“. Často se taktéž používá spojení „nezástupný token“. Ona nenahraditelnost spočívá v kódu NFT tokenů. Každý z nich je totiž unikátní a dá se přesně identifikovat a rozpoznat od druhého.
To si lze jen těžko představit. Jak může být něco digitálního nenahraditelného? Dobrým přirovnáním nám mohou být sběratelské karty. Pokud máme 3 běžné karty v dokonalém stavu, jednu lze za druhou zaměnit. Pořád půjde o tu samou kartu. Nicméně, pokud máme ojedinělou kartu, například s podpisem, která nikde na světě není, máme kartu nenahraditelnou.
Právě „podpis“ je v srdci přitažlivosti NFT. Každý token je podepsaný, takže jej nikdy nelze zaměnit s tokenem jiným. Díky této charakteristice se užívají NFT zpravidla pro zastupování digitálního umění. Avšak možnosti využití těchto tokenů sahají až k virtuálním občanským průkazům.
Technické fungování Non-Fungible Tokenů
NFT jsou individuální tokeny, které jsou hostované na síti blockchain. NFT nikdy nemají vlastní blockchain, jako třeba Bitcoin, ale fungují v rámci Ethereum, BSC či jiných sítí.
Každá ze sítí má své vlastní tržiště, na kterém se NFT obchodují v páru s kryptoměnou daného blockchainu.
OpenSea je největší tržiště NFT. Funguje na síti Ethereum a obchoduje se na něm vůči ETH.
Příklady projektů NFT
Umělci či společnosti umělce zastupující většinou vypouští NFT v podobě galerií – sérií, chcete-li. Jeden token NFT tak stojí vedle desítek až stovek ostatních, které se podobají a liší v některých aspektech. Tím hlavním samozřejmě budiž vzácnost, která je determinovaná trhem – obrázek se líbí nejvíce lidem.
Bored Ape Yacht Club patří mezi nejprestižnější série NFT. Zdroj: OpenSea
Částky u tokenů nejsou upravené. Tokeny jsou seřazené od toho nejlevnějšího. 71 ETH je v době psaní tohoto textu blízko 90 tisícům dolarů.
Proč stojí NFT tolik peněz
Zcela upřímně: Jde o cenovou bublinu. NFT i těch největších projektů mají samy o sobě pramálo užitku, kromě doufání ve vyšší cenu a pozdější odprodej. Pomocí BTC můžete platit v mnoha obchodech, platíte s ním poplatky síti či investujete do budoucna. V případě NFT zpravidla nezískáte vůbec nic. Nemají vnitřní inherentní hodnotu.
To neznamená, že se na nich nedá vydělat. Zároveň ale s sebou nesou obrovské riziko, které je takřka nesrovnatelné s čímkoliv jiným. Investici do NFT lze do puntíku přirovnat k herním automatům.
„Justin Bieber přes víkend prodělal 1,23 milionů dolarů na své investici do Bored Ape NFT.“ Zdroj: Thechainsaw.com
Vyplatí se NFT koupit?
Takovou otázku si položi skoro každý, kdo se dočte, co je NFT. Abychom pečlivě ukázali možná rizika, sepíšeme je do seznamu:
- Finanční riziko z investice do NFT je stoprocentní – není ojedinělé, že se projekt zruší.
- NFT jsou plné podvodníků.:To se netýká ani zdaleka všech projektů, ale právě charakter bubliny a chamtivost podvodníky přitahuje. Více o podvodech zde.
- NFT nemají inherentní hodnotu. Mají pouze hodnotu, kterou jim přiřkne kupující.
- Jde o obrázek na internetu.
Místo NFT byste měli zvážit aplikaci strategie DCA do důvěryhodných kryptoměn, především Bitcoinu. Ač mohou být příběhy o milionářích z trhu NFT vzrušující, replikace jejich úspěchu je takřka nemožná. Riziko je enormní.