simplecoin logo
Co je kryptoměnová peněženka?
Pro začátečníky
5 min
30.12.2022

„Co je kryptoměnová peněženka?“ Peněženka je nástroj, který slouží k uchovávání kryptoměn, obdobně jako ta vaše slouží k uchovávání hotovosti. Peněženek existuje celá řada. Například jsou ve formě software na počítač, mobilní aplikace či dokonce ve formě papíru, dedikovaného hardware (Trezor).

 

Základy kryptoměnové peněženky

Kryptoměnovou peněženku lze volně přirovnat k bankovnímu účtu. Díky peněžence máte dokalý přehled o svých kryptoměnách. Můžete je posílat i přijímat na adresu, kterou vám peněženka vytvoří.

Významným rozdílem od finančních institucí je to, že nad peněženkou máte kontrolu pouze vy. Banka ani jiná instituce se k vašim kryptoměnám nedostane. Peněženky jsou anonymní. Spolu s tím nicméně přichází i nutná odpovědnost.

Fungování peněženky kryptoměn

Peněženka je kritickou součástí technologie blockchain. Umožňuje každému přijímat a posílat kryptoměny skrze síť. Jak to s technologiemi bývá, i blockchain se vyvinul a rozrostl. Existují stovky různých blockchainů.

To znamená, že některé peněženky umožňují pouze přijímání bitcoinu (Electrum). Jiné zase umožňují výhradně ethereum a tokeny sítě Ethereum (MetaMask). Ale není se čeho bát, peněženky mohou být i multifunkční – můžete na nich držet velké množství kryptoměn, i když pochází z různých sítí.

Mezi ty patří například:

  • Exodus (software peněženka)
  • Coinomi (software peněženka)
  • Trezor (hardware peněženka)

Zaměřme se nyní na aspekt držení peněženky. Co zaručuje, že peněženka je opravdu vaše a nemůže se k ní nikdo dostat?

Na scénu přichází takzvaný „seed“. Jde o řetězec (obvykle) dvanácti až dvaceti čtyř anglických slov. Každá peněženka na světě má vygenerovaný vlastní unikátní seed. Ten, kdo jej zná, je držitel kryptoměn na dané peněžence. Proto se klade velký důraz na jeho zabezpečení.

Zabezpečení seedu

Už víme, že seed reprezentuje vlastnictví peněženky. Při zakládání peněženky budete vždy informovaní o tom, jak váš seed zní. Napíšte si jej poctivě na papír. Někteří si jej zapisují do online souborů, nicméně to důrazně nedoporučujeme.

Seed se nesmí s nikým sdílet! Ideální je brát tuto informaci v absolutní potaz. To znamená, že váš seed by neměla znát ani rodina. Jedinou přijatelnou výjimkou je notář, který seed rodině předá v případě vaší smrti.

Kryptoměnová peněženka: Jakou si vybrat?

Jak jsme zmínili v úvodu, peněženek je celá řada. Každá nabízí trochu jinou službu a má jinou úroveň zabezpečení. Další informace najdete zde.

Ve zkratce:

  • Online peněženka: Přístupná, ale chráněná pouze heslem. Musíte proto dbát na to, aby byl poskytovatel online peněženky důvěryhodný. Jinak si můžete snadno zadělat na problém.
  • Software na počítač: Dobré pro dlouhodobé investory, kteří hledají kompromis mezi zabezpečením a přístupností.
  • Aplikace na telefon: Charakter je obdobný peněžence na počítači. Nicméně musíte si dávat velký pozor na to, aby vám někdo nezcizil telefon! V tom případě můžete o své měny přijít.
  • Hardware peněženka: Úžasně ochrání vaše kryptoměny. Nevýhodou může být horší uživatelská přívětivost. Doporučujeme pro ty, kteří drží větší objem kryptoměn. Trezor vám můžeme pomoci nastavit v našem klientském centru.

Každá nainstalovaná peněženka se sebou nese bezpečnostní riziko, proto doporučujeme si ji nainstalovat jen na jedno zařízení. Další bezpečnostní tipy na našem blogu.

Informace pro začátečníky najdete na našem blogu. Taktéž jsme napsali návod na založení multifunkční peněženky Exodus.

Jiří Makovský
Jiří Makovský
LinkedIn Twitter
Pracuje od roku 2016 jako marketér pro největší české kryptoměnové projekty a weby. Původním nadšením copywriter, který se během času naučil poskytovat i jiné služby šité na míru kryptoměnovým projektům. Věří v decentralizované projekty stejně jako v ty solidní, byť centralizované. Ve volném čase potajmu sbírá kartičky Pokémon.

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše