simplecoin logo
Bitcoin se stává součástí americké národní rezervy
Dlouhodobé investování
Nezařazené
8 min
07.03.2025

Prezident Trump koncem týdne podepsal exekutivní příkaz pro stvoření strategické bitcoinové rezervy. Bitcoin bude v roce 2025 psát historii.

Jestli se něco Donaldu Trumpovi zatím nedá upřít, tak je to opravdu pekelné pracovní tempo. V Oválné pracovně je něco málo přes dva měsíce a za tu dobu snad nenechal jediný kámen na kameni. Přitom ale postupuje opravdu velmi konzistentně se svými předvolebními sliby. Jedním takovým bylo i vytvoření bitcoinové strategické rezervy. Okolo té se v poslední době strhla velká vlna kontroverze, až nevole. Slyšeny byly i hlasy, že nakonec žádná rezerva nebude. 

A právě proto mě osobně hodně překvapilo, proč na ní nakonec trhy zareagovaly spíše negativně. Pojďme se podívat na to, jaká byla očekávání trhu – a proč je Trump při vší vůli nakonec nemohl splnit. A taky na to, proč si myslím, že celá věc (zatím) dopadla nejlépe, jak mohla.

Nerealistická očekávání vedou ke zklamání

Tedy, původní návrhy očekávaly, že bitcoinová rezerva bude opravdu pouze bitcoinová, v první fázi, že dojde k nákupům 200 000 BTC a v dalších letech se nákupy měly opakovat, aby USA postupně pohltily celkem 1 000 000 BTC, dle některých návrhů dokonce až 20 % (Tedy cca 4,2 milionu) BTC. Tím si USA mají zajistit nadále celosvětovou (nejen) finanční dominanci i přes postupně oslabující pozici dolaru v celosvětovém obchodě. 

Realita ale byla taková, že se celá věc zamíchala ihned po inauguračním plesu. Ten si dle zvyklosti nastupující prezident hradí ze své vlastní kapsy, ale ve skutečnosti to probíhá tak, že se zástupci těch nejznámějších firem předhánějí ve výši „sponzorských darů“, což je prostě americká a legalizovaná obdoba krabice na víno nebo švestiček ze zahrádky. 

Trump pod tlakem donátorů

Krom tradičních firem Trumpovi „namazali“ i zástupci největších kryptoměnových projektů. A tak jen největší snílek mohl doufat, že se Trumpovi nápad ještě trošku nerozleží v hlavě a že nějak lišácky nevymyslí, jak začlenit i „americké“ altcoiny jako jsou XRP, Solana, Cardano, ale i USDT či Ethereum

A tady se dají pozorovat první trhliny toho, proč nakonec trhy ze strategické kryptoměnové rezervy nebyly tak nadšené. Bitcoineři samozřejmě Trumpa okamžitě označily za shitcoinera (právem, nezapomínejme na jeho TRUMP coin, kterým trhy obral minimálně o desítky milionů dolarů). „Zaručené“ zprávy z Bílého domu Trumpovi spílali navíc i do toho, že určitě dá zmíněným altcoinům nakonec přednost a bitcoin bude hrát pouze druhé housle.

Altcoineři zase kvičeli, proč se ve strategických rezervách nemá držet i jejich CumRocket nebo Caspa  apod. a nestyděli se poukázat na svojí fiatovou povahu „hlavně ať na tom zbohatneme, po nás potopa.“

Zkrátka, rozjelo se klasické kolečko, kdy z původně dobrého nápadu zjistíte, že jste v pozici, že se nezavděčíte prakticky nikomu a nejlepší by možná bylo se na celý nápad vykašlat.

Trump vytáhl trumf z rukávu

O to víc mě překvapilo, jak se to celé nakonec vyvrbilo. Jsem totiž přesvědčen, že celá situace nakonec dopadla o parník nejlépe, jak při současné situaci (a bez zásadní změny americké legislativy) mohla. Pojďme se podívat na to, proč si to myslím.

  1. Očekávat 100% BTC rezervu mohl opravdu jen snílek. Bylo jasné, že Trump musí „splatit“ laskavost donátorům inauguračního plesu a nějakou formou zmíněné altcoiny do rezervy skutečně začlenit. Mj. i proto, že se proslýchá, že jich spoustu drží v portfoliu a v tomto ohledu platí, že nikdy nepodceňujte hamižnost politiků.
  2. Trump a jeho „kryptocar“ David Sacks lišácky rozdělili rezervu na dvě části. Opravdovou strategickou Bitcoinovou strategickou rezervu a potom Zásobu digitálních aktiv, ve které budou již zmiňované shitcoiny.
  3. U prvního jmenovaného se mají hledat rozpočtově neutrální cesty jak nakupovat další bitcoiny a explicitně je navíc v dokumentu řečeno, že Bitcoiny se NEBUDOU prodávat (podobně jako zásoby zlata). Naopak altcoiny se už kupovat nebudou, navíc se použijí pouze ty kryptoměny, které již USA mají v držení (typicky jako produkt zabavených věcí při odhalování nelegální činnosti) – jejich zastoupení dle váhy je tak ve skutečnosti téměř zanedbatelné.
  4. Trump využil moc exekutivního příkazu na maximum. Proto se v dokumentu mluví o „rozpočtově neutrálních cestách“ jak nakupovat další bitcoiny. Co to znamená? Že si mají USA nechat všechny bitcoiny, které se jim odteď v budoucnu podaří zabavit z nelegální činnosti, nebo pokud se někde objeví příležitost, jak získat další peníze, bez zátěže daňového poplatníka. Tedy, že si vláda USA nebude kupovat bitcoin za peníze z daní, což by běžného Američana mohlo dost namíchnout. To je dobrá zpráva. Navíc se tím otevřela možnost pro DOGE. A tím tentokrát nemyslíme Muskovu oblíbenou kryptoměnu, ale jeho „oddělení pro zkoumání vládní efektivity“, kterým se dosud podařilo ušetřit v rozpočtu USA přes 100 miliard dolarů. Už chápete, kam tím mířím? Za každého vyhozeného pracovníka vlády USA, který nic nedělal, za každou budovu či kus země, kterou vláda nechávala ležet ladem, za každou židli, na které nikdo neseděl a ležela ve skladu… může nově vláda USA nakoupit Bitcoin.
  5. Exekutivní příkaz mj. právě nedovoluje prezidentovi nařídit něco přímo zasahujícího rozpočtu USA. Další nákupy tak Trump přislíbil při projevu k pátečnímu setkání zástupců kryptoměnového byznysu. Tím chce dodržet původní část dohody o 1 000 000 BTC do pěti let – s tímto návrhem už však musí za kongresem. Kde má sice jasnou podporu a převahu v běžnějších otázkách mimo svět kryptoměn. Ale těžko říct, jestli by tam dokázal „z první“ bez dostatečné přípravy prosadit i tak kontroverzní návrh jako je začlenění Bitcoinu vedle zlata. I zde totiž musíme zůstat realisti a podívat se například na to, že průměrný věk takového kongresmana v USA je téměř 60 let a bitcoinu dost často vůbec nerozumí. Je zkrátka nesmysl vyčítat Trumpovi, že nenařídil další nákupy BTC při vzniku strategické rezervy, když ani nemohl.
  6. To, že trhy zareagovaly mírným poklesem je dobře pro běžného člověka. Přeci jen, vzpomeňmě si na původní Whitepaper k bitcoinu, který nepřímo mluvil o potřebě omezit vliv vlád a bank na peníze. Satoshi sice možná myslel především proces tvorby a manipulace peněz, ale faktem je, že čím déle budou moci „štosovat saty“ běžní lidé, tím pro bitcoin a svět lépe.

Až se influenceři oklepou a emoce trochu opadnou, zjistíme, že tohle se Trumpovi opravdu povedlo. Tak štosujte dokud je čas a vězte, že rok 2025 bude rokem Bitcoinu. Štosujte s námi přes Simplecoin.

František Marek
František Marek
Mojí misí je rozšířit pochopení Bitcoinu mezi běžné lidi. Byla to právě absence přístupných informací o Bitcoinu, která mě v roce 2014 odradila od investice do něj. Nakonec jsem do králičí nory spadl až v roce 2021, tedy přesně včas, abych s Bitcoinem zažil jeho první opravdovou finanční krizi. Moje odhodlání sílí každým dnem - rozpadající se současný finanční systém totiž dává Bitcoinu víc a víc za pravdu.​

Napsali o nás

exchange icon
exchange icon
exchange icon
exchange icon
simplecoin logo

Obchodujte s kryptoměnami jednoduše